AKTUALNOŚCI
Misje Święte w naszej parafii

W dniach od 2 do 9 października 2016 r. będziemy obchodzili na naszej parafii Misje Święte. Misje Święte – to szczególny czas głoszenia słowa Bożego o Królestwie Bożym, Królestwie przebaczenia, miłości i pokoju za przykładem Jezusa Chrystusa.


Ich celem jest gruntowne odnowienie i umocnienie wiary chrześcijanina. Pogłębienie relacji z Panem Bogiem, wspólnotą rodzinną i parafialną. Misje Święte odbywają się raz na dziesięć lat i trwają od niedzieli do niedzieli. Obecne Misje Święte odbędą się w Roku Bożego Miłosierdzia  i 1050 r. Chrztu Polski. Przewodnikiem na tej drodze będzie dla nas Święta Rodzina z Nazarteu. Misje poprowadzą o. Misjonarze ze Świętej Rodziny.


W najbliższych dniach trafią do wszystkich domów specjalne zaproszenia z programem Misji Świętych. Bardzo proszę, aby zarezerwować sobie ten pierwszy tydzień października na spotkania w kościele.  Będą specjalne spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Serdecznie zapraszam.


Szczegółowy program Misji znajduję się w zakładce: Misje Święte 2016

4 rocznica peregrynacji Cudownego Obrazu w naszej parafii
W poniedziałek 29 czerwca mija czwarta rocznica peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w naszej parafii. Aby można było przypomnieć sobie szczęśliwe chwile, kiedy Matka Boża przebywała z nami w znaku Cudownego Obrazu Jasnogórskiego wystarczy kliknąć na podane poniżej linki do filmów i zdjęć. Miłego wspominania !
Galeria filmów: Wśród tylu dróg
Galeria filmów: Przywitanie Matki Bożej
Galeria filmów: Apel Jasnogórski
Galeria filmów: Msza św. dla chorych
Galeria fimów:  Msza św. dla dzieci
Galeria filmów: Matka Boża w Grabowcu
Galeria filmów: Pożegnanie Obrazu
do Grębocina

Marsz Dla Życia i Rodziny - Toruń 15 maja 2016 r.
Spotkanie z Medycyna Klasztorną

Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
Spowiedź święta Wielkanocna 2016
Spowiedź św. wielkanocna z udziałem obcych spowiedników w sobotę 16.03.2016 r. 
9.00 – 9.30 w Grabowcu
9.30 – 10.00 w Złotorii
16.00 – 16.30 w Grabowcu
16.30 - 17.30 w Złotorii
Kolęda 2016
Od dnia 28 grudnia 2015 r. rozpoczynają się wizyty duszpasterskie w domach naszej parafii, popularnie zwane kolędą. Szczegółowy program w zakładce: "Kolęda"
"Zakazany Bóg" - film
W kinie przy parafii Św. Józefa w Toruniu można zobaczyć film "Zakazany Bóg" , będzie wyświetlany w czwartek 26 listopada 2015 r. o godz. 17.00  
Cena biletu 10 zł.
Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych.
Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji!
"Zakazany Bóg" to piękna i wzruszająca historia  51  błogosławionych  męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.
Spotkania z Biblią

MSZE ŚW. 1 LISTOPADA 2015

ZŁOTORIA

godz. 8.00, 11.00 oraz 12.30

(po Mszy św. o godz. 11.00 procesja na cmentarzu przy kościele)

GRABOWIEC

godz. 9. 30 na nowym cmentarzu św. Barbary
(w przypadku ciągłego deszczu Msza św. będzie odprawiona w kościele w Grabowcu
o godz. 9.30, a procesja na cmentarzu z modlitwami  odbędzie się 10.min. później)

MSZE ŚW. 2 LISTOPADA 2015

Poniedziałek - Dzień Zaduszny. Msze św. wraz z wypominkami  w Złotorii o godz.
10.00 i 18.00 oraz o godz. 17.00 w Grabowcu.
Plan Adoracji Najświętszego Sakramentu
Sobota 3 października 2015 r.:

Godz. 19.00 – wszyscy chętni
Godz. 20.00 - Kopanino, Nowa Wieś
Godz. 21.00 – Róża p. Drążkowskiej
Godz. 22.00 – Róża p. Duszyńskiej
Godz. 23.00 – Róża p. Torkowskiej
Godz. 24.00 – Róża Męska

Niedziela 4 października 2015 r.:

Godz.1.00- ul. Warszawska, Toruńska lewa i prawa strona do końca
oraz ul. Wiśniowa i Sportowa
Godz. 2.00 – ul. Szkolna, Wodniacka
Godz. 3.00 – ul. Lipowa numery parzyste (prawa strona)
Godz. 4.00 - ul. Lipowa numery nieparzyste (lewa strona)
Godz. 5.00 – ul. 8 Marca ul. Sosnowa
Godz. 6.00 – ul. Leśna ul. Wakacyjna
Godz. 7.00 – ul. Jagiellonów, ul. Kazimierza Wielkiego
Godz. 8.00 - Msza św.
Godz. 9.00 – 11.00 kościół w Grabowcu: Grabowiec, Silno
Godz. 12.00 - Młodzież przygotowująca się do bierzmowania
Godz. 13.30 - Rodzice dzieci pierwszokomunijnych Ministranci
Godz. 14.00 - ul. Ciechocińska
Godz. 15.00 – ul. Piaskowa, Nowa
Godz. 16.00 – Smolnik ul. Złota
Godz. 17.00 - ul. Pomorska, Sokola
Godz. 18.00 - Msza św. i zakończenie adoracji

Pielgrzymka do Lichenia - 26.09.2015 r.
W dniu 26 września 2015 r. odbyła się pielgrzymka naszej parafii do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. W pielgrzymce wzięło udział 53 parafian na czele z naszym ks. proboszczem Marianem Wróblewskim. Po modlitwie w kościele św. Doroty oraz w kaplicy Krzyża Świętego weszliśmy na Golgotę – 25 metrową kamienną górę, wybudowaną z betonu i kamieni, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. w Bazylice, w której umieszczony jest obraz Matki Bożej Licheńskiej. W tej Mszy św. wzięło udział ok. tysiąca pielgrzymów, a Msza św. koncelebrowana była przez wielu kapłanów, którzy przybyli tego dnia do Lichenia ze swoimi parafinami. Ta Eucharystia była wielkim duchowym przeżyciem, a jej owoce z pewnością pomogą nam kroczyć Drogą Zbawienia.

Trzecia rocznica nawiedzenia naszej parafii przez Maryję.
Klikając na poniższe linki można obejrzeć zdjęcia i filmy z Nawiedzenia:
Galeria filmów: Wśród tylu dróg
Galeria filmów: Przywitanie Matki Bożej
Galeria filmów: Apel Jasnogórski
Galeria filmów: Msza św. dla chorych
Galeria fimów:  Msza św. dla dzieci
Galeria filmów: Matka Boża w Grabowcu
Galeria filmów: Pożegnanie Obrazu
do Grębocina
Nie ma takiego jak Jezus
Pożegnanie Ks. Szymona Chachulskiego
W środę 5 sierpnia 2015 r., na Mszy św. o godz. 18.00 pożegnamy ks. Szymona, który z dniem 1 sierpnia podjął obowiązki proboszcza w parafii pw. śś. Piotra i Pawła w Dębowej Łące.
Modlitwa w intencji ks. Szymona będzie wyrazem naszej wdzięczności za jego pracę w naszej parafii.
Po Mszy św. będzie możliwość indywidualnego podziękowania Ks. Szymonowi za roczną posługę, którą sprawował w naszej parafii.
Ks. Szymon opuszcza naszą parafię
W naszej parafii pod koniec lipca 2015 r. nastąpią zmiany personale.
Ks. Szymon jutro, tj. w poniedziałek 22 czerwca 2015 r. odbiera od księdza Biskupa nominację proboszczowską.
Bardzo serdecznie gratulujemy mu tego awansu.
Natomiast do naszej parafii przyjdzie nowo wyświęcony wczoraj w katedrze toruńskiej ks. Miłosz Tomaszewski. Za tydzień udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego.
Pielgrzymka do Lichenia - 6 czerwca 2015
W sobotę, 6 czerwca 2015, o 8 rano grupa dzieci z naszej Parafii, które w tym roku przyjęły I Komunię św. i skorzystały z I spowiedzi św., wraz ze swoimi rodzicami i krewnymi pod przewodnictwem ks. Szymona (razem 50 osób), wyruszyła autokarową pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.
Eucharystia – główny punkt pielgrzymki   –     sprawowana przed
cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej była dla dzieci okazją, aby podziękować przez ręce Maryi za Jezusa, którą daje nam siebie w miłości w sakramentach św.
W dniu naszej pielgrzymkowej wyprawy przyświecało piękne słońce, co przekładało się również na nasze uśmiechnięte twarze. Dla każdego z nas był to czas dobrego odpoczynku, integracji i wzajemnego poznania, ale także pożytecznego i pobożnego spędzenia dnia. Obiekt Sanktuarium Licheńskiego ma wiele różnych atrakcji dla odwiedzających to miejsce, dlatego nasz niespełna 5-ciogodzinny pobyt w tym miejscu okazał się, jak wszyscy zauważyliśmy, zbyt krótki. Niemniej ogromna i piękna Bazylika Licheńska zrobiła, zwłaszcza na naszych dzieciach, pierwszy raz będących w Licheniu, ogromne wrażenie.
Pielgrzymkę uznajemy za bardzo udaną i już planujemy oraz oczekujemy następnych …
Zdjęcia z pielgrzymki można obejrzeć
klikając na ten link.
Festyn Parafialny Święto Rodziny" 2015
Marsz Dla Życia i Rodziny 2015
Odpust ku czci św. Wojciecha
W najbliższy czwartek, tj. 23 kwietnia 2015 r. wspominamy w kalendarzu liturgicznym św. Wojciecha głównego patrona Polski i naszej parafii. Uroczysta suma odpustowa z procesją w niedzielę za tydzień o godz.11.00.
Serdecznie zapraszam wszystkich parafian szczególnie członków wspólnot parafialnych, poczty sztandarowe Straży Pożarnej, Koła Łowieckiego. Sumę odpustowej odprawi Kanclerz Kurii Toruńskiej ks. prał. dr Andrzej Nowicki.
Pielgrzymka do Niepokalanowa
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich naszej parafii organizuje 16 maja 2015 r. (sobota) jednodniową pielgrzymkę do Niepokalanowa. Koszt 40 zł.
W programie: zwiedzanie panoramy 1000-lecia Chrześcijaństwa w Polsce, Misterium Męki Pańskiej, Muzeum Pożarnictwa, uroczysta Msza św. w Bazylice. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Pozostało już tylko 17 miejsc.
Triduum Paschalne 2015
Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Zadbajmy, aby nie zabrakło czasu na modlitwę i udział w liturgii Kościoła. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia składamy życzenia kapłanom i zakonnikom. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 a po niej adoracja do godz. 21.00.   Tego dnia  Komunia  św. będzie
udzielana pod dwiema postaciami.
Wielki Piątek to wspomnienie Męki i Śmierci Zbawiciela. Adoracja od godz. 9.00 do wieczornej Liturgii Wielkopiątkowej. Liturgia Męki Pańskiej w Grabowcu o godz.17.00 a w Złotorii o godz. 19.00 Po niej adoracja krzyża do 22.00. Ofiary zbierane tego dnia są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Gorzkie Żale o godz. 21.30. Tego dnia obowiązuje ścisły post.
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów w Złotorii o godz. 10.00 11.00 12.00 i 16.00. W Grabowcu o godz. 12.00 W czasie święcenia pokarmów będą zbierane ofiary na jałmużnę wielkopostną. Wigilia Paschalna w sobotę rozpocznie się o godz. 18.00. Proszę o przyniesienie świec na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Spowiedź św. wielkanocna
Spowiedź św. wielkanocna z udziałem obcych spowiedników w naszej parafii odbędzie się w sobotę 28 marca 2015 r.:
9.00 – 9.30 w Grabowcu
9.30 – 10.00 w Złotorii
16.00 – 16.30 w Grabowcu
16.30 – 17.30 w Złotorii
Pomoc na Wielkanoc

Jak co roku parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas organizują z okazji Świąt Wielkanocnych zbiórkę darów dla rodzin wielodzietnych i osób potrzebujących pomocy w naszej parafii. Przy Ołtarzu Przemienienia Pańskiego będzie wystawiony kosz, do którego można składać trwałe produkty spożywcze.

Natomiast w najbliższą niedzielę, tj. 22 marca 2015 r., po wszystkich Mszach Św. członkowie Stowarzyszenia oraz Caritas będą zbierać pieniądze do puszek, za które zostaną zakupione produkty przeznaczone dla osób potrzebujących.

Kurs ewangelizacyjny "Nowe Życie"
Jeśli Bóg wydaje Ci się daleki, a chciałbyś, żeby był bliski; jeśli chcesz znać Jezusa osobiście, a nie „tylko ze słyszenia” to ten kurs jest dla Ciebie !
Pozwoli Ci odnowić, a może … po raz pierwszy doświadczyć osobistego spotkania z Jezusem. Przekonasz się jak On bardzo Cię kocha, jak zadbał abyś nie był sam.
Kurs odbędzie się w naszej parafii w dniach 20 – 22 lutego 2015 r.
Wszystkich chętnych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres poczty elektronicznej naszej parafii: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub o telefon na numer: 602 436816.
Świadectwa uczestników kursu - kliknij
tutaj

Serdecznie zapraszamy !
Modlitwa o miłość
IV Rodzinny Wieczór Kolęd
W Niedzielę Świętej Rodziny, tj. 28 grudnia 2014 r. o godz. 16.00 odbędzie się IV Rodzinny Wieczór Kolęd w naszej Parafii. W tym roku Wieczór Kolęd odbędzie się w kościele parafialnym, gdzie będziemy nie tylko wspólnie, indywidualnie i rodzinnie śpiewać kolędy, ale wysłuchamy koncertu kolęd w wykonaniu znanego toruńskiego artysty i animatora kultury – Jacka Beszczyńskiego z zespołem.
Ponadto w trakcie Wieczoru zostanie przedstawiona prezentacja o rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian.
Kolęda 2014/2015
Kolęda to czas wspólnej modlitwy całej rodziny wraz z kapłanem. Świecenie domów i modlitwa o błogosławieństwo Boże na nowy 2015 r. Prosimy, aby w dzień kolędy cała rodzina była obecna w domu, jest to bowiem jedyna okazja, aby osobiście spotkać się z duszpasterzem. Program kolędy znajduje sie w zakładce: "Kolęda".

Serce na Boże Narodzenie
Tradycyjnie, jak co roku, parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas zorganizowały, z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego, zbiórkę pieniędzy oraz produktów spożywczych na paczki dla rodzin wielodzietnych oraz osób samotnych i chorych.
W kościołach naszej parafii zbierano trwałe produkty spożywcze, przeznaczone na ten cel. W niedzielę 14 grudnia 2014 r.- po wszystkich Mszach św. - zebrano do puszek 2.090,00 zł.
Ponadto dodatkowe środki pieniężne w wysokości 3.100,00 zł. oraz produkty przekazali darczyńcy indywidualni. Dzięki hojności wszystkich ofiarodawców zakupiono artykuły spożywcze, które – razem z produktami zebranymi w kościele – w sobotę 20 grudnia 2014 r. rozwieziono do osób potrzebujących w naszej parafii. Pomocą objęto 33 rodziny, tj. ogółem 114 osób.
Wszystkim ofiarodawcom przekazujemy serdeczne Bóg zapłać i życzymy wielu łask Bożych z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego.
Szczególne podziękowania kierujemy do indywidualnych darczyńców którzy przekazali większe kwoty pieniędzy, są nimi:
1. Pan Piotr Augustyniak
2. Pan Jacek Zieliński
3. Pan Ryszard Szymański
4. Pan Roman Czyżykowski
5. Pan Mirosław Lenkiewicz
6. Pan Janusz Niedźwiecki
7. Państwo Monika i Andrzej Szczepanowscy
Dziękujemy także Panu Gabrielowi Anusiak, który przekazał dla wszystkich rodzin wspaniałe ciasta świąteczne.
Spowiedź św. adwentowa - 13 grudnia 2014 r.
W sobotę 13 grudnia 2014 r. odbędzie się w naszej parafii spowiedź św. adwentowa z udziałem obcych spowiedników.
- w Grabowcu 9.00 – 9.30 oraz 15.30-16.00
- w Złotorii 9.30 – 10.30 oraz 16.00 – 17.30
Skorzystajmy z tej okazji, aby poprzez Sakrament Pokuty w sposób godny przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia
Pomoc dla potrzebujących na Święta Bożego Narodzenia
Jak co roku parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas organizują z okazji Świąt zbiórkę darów dla osób potrzebujących z naszej parafii.
W naszych kościołach są wystawione kosze, do których można składać trwałe produkty spożywcze.
Natomiast za tydzień, tj. 14 grudnia 2014
po Mszach świętych będą zbierane pieniądze do puszek na pomoc dla potrzebujących rodzin z naszej parafii.
Prawda o gender
Adwentem rozpoczynamy Nowy Rok Liturgiczny
W niedzielę 30 listopada 2014 r. rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. W Kościele w Polsce będziemy go przeżywać pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelię”. Jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu. Można go podzielić na dwie części: adwent najpierw kieruje naszą uwagę na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a następnie w drugiej części przygotowuje    nas  do  świąt   Bożego
Narodzenia, pamiątki pierwszego przyjście Chrystusa między ludzi. Jest to więc czas świętego i radosnego oczekiwania. Zadbajmy o głębszą i częstszą modlitwę, czytanie Pisma św. spowiedź św. Niech rezygnacja z hucznych wesel i zabaw przygotuje nas do głębszego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.
Szczególnym wzorem adwentowego oczekiwania jest dla nas Maryja.
Dlatego w Adwencie zapraszamy na Msze św. Roratnie we wtorek rano o godz. 6.30, środę i piątek o godz. 18.00. Dzieci zapraszamy do przychodzenia z lampionami.

Parking przy kościele parafialnym - październik 2014 r
W październiku 2014 r. przy kościele parafialnym w Złotorii został zbudowany parking. Parking powstał dzięki Panu Wójtowi Markowi Olszewskiemu Członkom Rady Gminy Lubicz, a w szczególności Pani Hannie Anzel – przewodniczącej, Pani Marii Błaszczyk, Pani Aldonie Peregonczuk i Panu Markowi Gliszczyńskiemu. Parking jest utwardzony, dzięki czemu możemy bezpieczne i wygodnie parkować samochody.
Mamy nowe organy - 28 listopada 2014 r.
Pod koniec listopada 2014 r. w naszym kościele parafialnym zostały zamontowane nowe organy, zastąpiły one dotychczasowy tzw. keyboard, który miał prawie 18 lat. Nowy instrument to wysokiej klasy organy holenderskiej firmy Content, który ma dwa manuały (2. klawiatury), klawiaturę nożną, 32 głosy, jest wykonany z deski dębowej waży około 140 kg, wym. ok.: 120 cm x 140 cm x 150 cm. Podobny instrument gra w parafii św. Józefa na Bielanach i św. Antoniego na Wrzosach w Toruniu. W przyszłym roku planujemy wybudowanie prospektu organowego (są to widoczne dla nas piszczałki oraz elementy drewniane wielkości naszych ołtarzy).
Koszt tego instrumentu z nagłośnieniem to 25 tys. zł. Do tego musimy doliczyć koszt prospektu ok. 20 tys. Na ten cel będą przeznaczone tegoroczne ofiary kolędowe. Dziękuję za pomoc w zamontowaniu instrumentu ośmiu naszym parafianom szczególnie p. Kubie Pietkiewiczowi, który kierował całą pracą oraz p. Bartkowi Zach i p. Józefowi Suchockiemu oraz p. Rafałowi.
Spotkanie z Biblią - 3 grudnia 2014 r.
Gdzie Bóg płacze.
Zaproszenie na inscenizację teatralno-plastyczną w ramach
projektu "Żywe Obrazy"
MSZE ŚW. 1 LISTOPADA 2014
ZŁOTORIA
godz. 8.00 i godz. 11.30
a potem procesja na cmentarzu przy kościele
GRABOWIEC
godz. 9. 30 na nowym cmentarzu św. Barbary
W przypadku ciągłego deszczu Msza św. zamiast na cmentarzu będzie odprawiona
w kościele w Grabowcu o godz. 9.30, a procesja z modlitwami odbędzie się 15.min. później.
Adoracja Najświętszego Sakramentu 3 - 4 października 2014 r.
W piątek 3 października 2014 r., w kościele parafialnym w Złotorii, po Mszy św. wieczornej rozpoczyna się w naszej parafii 24 godzinna Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Porządek adoracji podajemy poniżej. Prosimy o udział w tej adoracji.
Plan Adoracji Najświętszego Sakramentu
Piątek – 3 października 2014 r.
1. Godz. 18.30 – wszyscy chętni
2. Godz. 19.00 – Młodzież przygotowująca się do bierzmowania
3. Godz. 20.00 - Rodzice dzieci pierwszokomunijnych
4. Godz. 21.00 – Nowa Wieś
5. Godz. 22.00 – Róża p. Duszyńskiej
6. Godz. 23.00 – Róża p. Torkowskiej
7. Godz. 24.00 – Róża Męska
Sobota - 4 października 2014 r.
8. Godz.1.00-ul. Warszawska, Toruńska lewa str. (nry nieparzyste) do końca oraz ul. Wiśniowa i Sportowa
9. Godz. 2.00 – ul. Toruńska prawa strona do końca (nry parzyste)
10.Godz. 3.00 – ul. Lipowa numery parzyste (prawa strona)
11. Godz. 4.00 - ul. Lipowa numery nieparzyste (lewa strona)
12. Godz. 5.00 – ul. 8 Marca ul. Sosnowa
13. Godz. 6.00 – ul. Pomorska, Sokola
14. Godz. 7.00 – Róża p. Drążkowskiej
15. Godz. 8.00 – ul. Kazimierza Wielkiego
16. Godz. 9.00 – Smolnik ul. Złota
17. Godz. 10.00 – ul. Leśna ul. Wakacyjna
18. Godz. 11.00 – ul. Jagiellonów
19. Godz. 12.00 – Ciechocińska
20. Godz. 13.00 – ul. Szkolna Wodniacka
21. Godz. 14.00 – ul. Piaskowa, Nowa
22. Godz. 15.00 – Silno Kopanino
23. Godz. 16.00 – Grabowiec
24. Godz. 17.00 Bractwo Przemienienia Pańskiego Ministranci i Lektorzy
25. Godz. 18.00 - Msza św. i zakończenie adoracji
Nowy wikariusz w naszej parafii od 25 sierpnia 2014 r.
Serdecznie witamy w naszej parafii Księdza Szymona Chachulskiego, który przyszedł do nas z parafii katedralnej śś. Janów w Toruniu. Życzmy mu wielu łask Bożych na kapłańskiej drodze posługi Chrystusowi i Kościołowi w naszej parafii.
Druga rocznica peregrynacji kopii Cudownego Obrazu w naszej parafii
W piątek i w sobotę 29 - 30 sierpnia 2014 r. minie druga rocznica nawiedzenia naszej parafii przez Maryję w znaku Obrazu Jasnogórskiego. Z tej okazji zapraszam na uroczysty Apel Jasnogórski w piątek o godz. 21.00. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian.
Każdy kto chce może przypomnieć sobie czas spędzony spędzony z Maryją w znaku Cudownego Obrazu oglądając film, do którego link znajduje się poniżej.
Aby obejrzeć film z peregrynacji kliknuj: tutaj
Pożegnanie wikariusza ks. Arkadiusza Sobocińskiego
Ksiądz Biskup Andrzej Suski z dniem 25 sierpnia 2014 r. przenosi ks. Arkadiusza Sobocińskiego – wikariusza w naszej parafii, do parafii św. Katarzyny w Brodnicy, a na jego miejsce kieruje ks. Szymona Chachulskiego z parafii katedralnej św. Janów w Toruniu.
Uroczyste pożegnanie ks. Arkadiusza odbędzie się w niedzielę 24 sierpnia 2014 r. na Mszy św. o godz. 11.00. Ks. Arkadiusz Sobociński był wikariuszem w naszej parafii od czerwca 2011 r. i prze zten okres poświęcił się nie tylko pracy duszpasterskiej w kościele oraz nauczaniem religii w Szkole Podstawowej w Złotorii, ale zajął się także z wielkim zaangażowaniem  pracą  z  młodzieżą,
między innymi, z drużyną piłkarską biorącą udział w rozgrywkach Ligi Salezjańskiej.
Odpust Parafialny i wprowadzenie relikwii Jana Pawła II
W przyszłą niedzielę, tj. 10 sierpnia 2014 r. będziemy przeżywali odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. Uroczysta suma z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II przez postulatora procesu kanonizacyjnego ks. prał. dr Sławomira Odera o godz. 11.00.
Proszę o przygotowanie świątyni, procesji eucharystycznej (feretronów i baldachimu), dzieci do sypania kwiatków. Szczególnie zapraszam poczty sztandarowe naszej OSP oraz Koła Łowieckiego.
Uroczyste Triduum modlitewne przygotowujące nas duchowo do odpustu rozpoczniemy w środę o godz. 17.30 modlitwą różańcową, którą poprowadzą członkowie Bractwa Przemienienia Pańskiego. Podobne modlitwy będą w czwartek, piątek i sobotę.
Okazja do spowiedzi św. od środy codziennie pół godziny przed Mszą św. oraz w sobotę od godz. 17.00.
Festyn Parfialny "Święto Rodziny"w Złotorii
8 czerwca 2014 r. - w Święto Zesłania Ducha Świętego Parafia Złotoria obchodziła Święto Rodziny. Pod hasłami „Mama i Tata początek świata”, „Tylko w Rodzinie smutek ginie” oraz „W Rodzinie rozkwitam” kilkaset osób bawiło się na charytatywnym festynie zorganizowanym przez proboszcza parafii Złotoria – ks. kan. dr Mariana  Wróblewskiego
oraz  Parafialne  Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Na przybyłych czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, ściany wspinaczkowej, ringu bokserskiego, przejażdżek konnych oraz na „sigłejach”. Na scenie zaprezentowała się „Mała Rewia” z Torunia, zespół muzyczny „Głos Pokoleń”, „Złota Jesień” z Grębocina oraz się uczniowie miejscowej szkoły. Były też pokazy rycerskie oraz koncert polskiego Elvisa Presleya, czyli Adama Gałki.
Podniebienia rozpieszczały grilowane dania, grochówka z wojskowego kotła oraz ciasta i lody. Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki piłki nożnej panów 30+, zorganizowane i poprowadzone przez ks. Arkadiusza Sobocińskiego. W br. w rozgrywkach wzięła udział rekordowa liczba 6 reprezentacji – po 2 z Silna i Złotorii oraz z Grabowca i Nowej Wsi. Pierwsze miejsce wywalczyła, broniąca tytułu z zeszłego roku, drużyna „Jordan Złotoria”, drugie miejsce pierwsza reprezentacja z Silna, a miejsce trzecie drużyna z Nowej Wsi. Nagrodę dla króla strzelców zdobył Pan Kamil Kordowski z Silna, najlepszym zawodnikiem został wybrany Pan Andrzej Kowalewski ze Złotorii, a nagrodę dla najlepszego bramkarza zdobył Pan Maciej Chojnacki ze Złotorii.
Celem organizowanego corocznie festynu jest nie tylko integracja mieszkańców parafii i możliwość mile spędzonego czasu wolnego, ale także zbiórka funduszy na wyjazd dzieci z Parafii na kolonie letnie. Hojność darczyńców przeszła najśmielsze oczekiwania – po odliczeniu kosztów zebrano kwotę 16.532,56 zł., dzięki czemu z wakacyjnego wypoczynku skorzysta duża grupa dzieci.
Organizatorzy dziękują Panu Wójtowi Markowi Olszewskiemu za objęcie festynu Honorowym Patronatem oraz Radnym Gminy za wsparcie, wszystkim sponsorom i darczyńcom oraz sołtysom poszczególnych wsi w Parafii oraz uczestnikom festynu, to dzięki nim dzieci będą mogły spędzić część wakacji na koloniach. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów i darczyńców:
Państwa Augustyniak
Państwa Lidii i Jacka Zielińskich
Państwa Czyżykowskich
Państwa Madełła
Pana Ryszarda Szamańskiego
Państwa Walickich
Pani Wiesławy Geras-dyr. Szkoły Podstawowej w Złotorii
Państwa Maciejewskich
Państwa Dąbrowa-Januszewskich
Państwa Ewy i Mirosława Lewandowskich
Pana Emila Sajfudinowa (Unibax Toruń)
Państwa Małgorzaty i Jakuba Pietkiewicz
Pani Grażyny Marcinkowskiej 
Państwa Lenkiewicz
Pana Wiesława Żerkowskiego
Pana Józefa Kotkiewicza Państwu
Pana Andrzeja Hercki
Panów Andrzeja i Rafała Szatkowskich
Pani Darii i Teresy Jeziórskiej
Pana Jakuba Nadachewicza
Państwa Anusiak
Państwa Więczkowskiego
Państwa Jaroszewskich z Grabowca
Państwa Zach
właściciela sklepu Od i Do
właściciela Pizzerii Haos
Państwa Skoniecznych
Rady Sołeckiej w Złotorii
Rady Sołeckiej w Nowej Wsi
Rady Sołeckiej w Grabowcu
Rady Sołeckiej w Kopaninie
Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli w organizacji Festynu, a w szczególności:
Pani Hannie Laskowskiej z dziećmi
Pani Agnieszce Nęcka z dziećmi
Państwu Małgorzacie i Miłosławowi Kłos
Pani Marii Błyszczyk i Annie Chrobak
Panu Sławomirowi Konrad z rodziną
Pani Irenie Drążkowskiej
Pani Urszuli Szamańskiej
Panu Piotrowi Bens
Pani Jadwidze Torkowskiej
Pani Elżbiecie Różyckiej
Pani Bożenie Jurke
Pani Reginie Florkiewicz
Pani Agnieszce Marendowskiej
Strażakom z OSP w Złotorii
Pani Dariuszowi Wankiewiczowi – za ugotowanie pysznej grochówki
Dziękuję p. Danucie Wojciechowskiej z Grabowca za wielkie zaangażowanie i aktywność społeczną.
Szczególne podziękowania kieruję do p. Barbary i Krzysztofa Kisielewskich oraz p. Ryszarda Szymańskiego, którzy przygotowali i prowadzali cały festyn. Czynią to bezinteresownie od kilkunastu lat za co jestem im niezmiernie wdzięczny.
Bóg zapłać wszystkim za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i za wsparcie finansowe dla tego ważnego dla naszych dzieci przedsięwzięcia.

Nordic Walking w Złotorii
Trwają treningi w chodzeniu z kijkami (Nordic Walking) dla mieszkańców Złotorii.
Następne spotkania z trenerem odbędą się w sobotę 7 czerwca 2014 r. o godzinie 10.00 oraz w czwartek 12 czerwca 2014 r. o godzinie 18.00. Zbiórka przy Domu Strażaka w Złotorii. Kliknij tu, żeby zobaczyć zdjęcia z pierwszego spotkania.
Zapraszamy !
Elvis Presley w Złotorii
Elvis powrócił !
Na naszym Festynie parafialnym "Święto Rodziny", który odbędzie się w Złotorii w niedzielę 8 czerwca 2014 r. wystapi król rock'rolla Elvis Presley.
Serdecznie Zapraszamy
Zapraszamy na Festyn Parafialny
Zapraszamy na Marsz Dla Życia i Rodziny
Bierzmowanie
Sakrament bierzmowania będzie w naszej parafii 4 czerwca o godz. 16.00. Obowiązkowe spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do tego sakramentu odbędzie się w najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz.11.00 w Złotorii. Kandydaci swoje skrutynium kwalifikujące do sakramentu będą mieli w sobotę o godz. 10.00 w salce na plebani.
Balet - "Syn Marnotrawny"
Po raz pierwszy w Toruniu wystąpi profesjonalna grupa baletowa i to ze spektaklem Syn Marnotrawny, a w rzeczywistości dotyczy to "męża marnotrawnego" - poza walorami artystycznymi jest też przekaz ewangelizacyjny, który w takiej formie powinien przemówić również do osób religijnie "letnich". W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich serdecznie na występ.
Prośba o wsparcie naszych ministrantów-piłkarzy
12 kwietnia 2014 w Brodnicy odbyły się Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Toruńskiej w Piłce Nożnej Na Hali. Parafię Złotoria reprezentowały drużyny ministrantów w kategorii Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
Chłopacy spisali się znakomicie zajmując trzecie miejsce w swoich grupach wiekowych.Dzięki wspaniałej grze otrzymaliśmy  tak   zwane   dzikie   karty na
zawody IX Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar KnC w Lublinie. Nasi ministranci będą tam reprezentować Złotorię, a tym samym Gminę i Diecezję.
Chcielibyśmy prosić o wsparcie finansowe w dowolnej kwocie wszystkie osoby które mogą choćby symboliczną kwotą wesprzeć wyjazd ministrantów, gdyż jest to duży koszt: autokar, nocleg, wyżywienie. Osobą kontaktową w tej sprawie jest Ksiądz Arkadiusz Sobociński, tel. 606-230-618, dodatkowe informacje – Pan Robert Chrobak, tel. 603-311-034
Spowiedź św. wielkanocna
Spowiedź św. wielkanocna z udziałem obcych spowiedników
odbędzie się w sobotę 12 kwietnia 2014 r.:
9.00 – 9.30 w Grabowcu
9.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną w Grabowcu
9.30 – 10.30 w Złotorii
10.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną w Złotorii
16.30 – 17.00 w Grabowcu
17.00 – 18.00 w Złotorii
18.00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
Zapraszenie na sympozjum nt. Gender
Zapraszamy na spotkanie z Biblią
Rozpoczynamy Wielki Post
W środę 5 marca 2014 r. rozpoczyna się Wielki Post. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Powinniśmy uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach, rekolekcjach. Jest to czas powstrzymania się od uczestniczenia w zabawach. W środę popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem:   w   Złotorii   o godz. 10.00. i 18.00,  w
Grabowcu o godz.17.00. Droga Krzyżowa w piątki: w Grabowcu o godz.16.30, a w Złotorii o godz. 18.00. Gorzkie żale będziemy śpiewali w niedzielę po Mszy św. w Grabowcu o godz.9.30, a w Złotorii po Mszy św. o 11.00.
III Rodzinny Wieczór Kolęd
W dniu 29 grudnia 2013 r. - w Niedzielę Świętej Rodziny odbył sie III Rodzinny Wieczór Kolęd zorganizowany przez Koło Prafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Licznie zgromadzeni parafianie śpiewali kolędy wspólnie, solowo, a także rodzinnie. Wieczór uświetnił swoim występem i pomocą we wspólnym śpiewaniu zespół muzyczny "Głos Pokoleń", który  działa przy parafii
Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Na zakończenie Wieczoru wystąpił Teatr "Ważka" w świątecznym repertuarze, przedstawiając spektakl pt.: "Bajki z worka Świętego Mikołaja".
List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny
Kolęda 2014
Kolęda to czas wspólnej modlitwy całej rodziny wraz z kapłanem. Świecenie domów i modlitwa o błogosławieństwo Boże na nowy 2014 r. Prosimy, aby w dzień kolędy cała rodzina była obecna w domu, jest to bowiem jedyna okazja, aby osobiście spotkać się z duszpasterzem. Program kolędy znajduje sie w zakładce: "Kolęda".
Spowiedź Św. Adwentowa
W najbliższą sobotę, tj. 14 grudnia 2013 r. odbędzie się w naszej parafii spowiedź św. adwentowa z udziałem obcych spowiedników.
w Grabowcu - godz.: 9.00 – 9.30 oraz 16.00-16.30
w Złotorii - godz.: 9.30 – 10.30 oraz 16.30 – 17.30
Zbiórka dla potrzebujących na Boże Narodzenie
Jak co roku parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas organizują z okazji Świąt zbiórkę darów dla osób potrzebujących z naszej parafii. W kościołach w Złotorii oraz z Grabowcu są wystawione kosze, do których można składać trwałe produkty spożywcze. Natomiast za tydzień (15 grudnia 2013 r.) po Mszach św. zbierane będą pieniądze do puszek.
Nowy Rok Liturgiczny 2013 - 2014
Rozpoczynamy dziś (1 grudnia 2013 r.) nowy rok liturgiczny. W Kościele w Polsce będziemy go przeżywać pod hasłem „Wierzę w syna Bożego”. Jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu. Można go podzielić na dwie części: adwent najpierw kieruje naszą uwagę na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a następnie w drugiej części przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia, pamiątki pierwszego przyjście Chrystusa między ludzi. Jest to więc czas świętego i radosnego oczekiwania. Zadbajmy o głębszą i częstszą modlitwę, czytanie Pisma św. spowiedź św. Niech rezygnacja z hucznych wesel i zabaw
zabaw przygotuje nas do głębszego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.
Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny w naszej parafii
Msze św. 1 listopada (piątek) w Złotorii o godz. 8.00 w Grabowcu o godz. 9.30 na nowym cmentarzu, następnie Msza św. w Złotorii o godz. 11.30. a po niej procesja na cmentarzu przy kościele.
2 listopada (sobota) - Dzień Zaduszny Msze św. w Złotorii o godz. 10.00 i 18.00 z wspominkami. W Grabowcu Msza św. o godz.17.00 z wypominkami.
Program adoracji Najświętszego Sakramentu
W czwartek 3 października 2013 r., po Mszy św. wieczornej rozpoczyna się w naszej parafii 24 godzinna Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Porządek adoracji podajemy poniżej. Prosimy o udział w tej adoracji.
CZWARTEK - 3 października 2013 r.
1. Godz. 18.30 – Nowa Wieś
2. Godz. 19.30 – Kapłani dekanatu Toruń III
3. Godz. 20.30 - Młodzież przygotowująca się do bierzmowania
4. Godz. 21.30 – Rodzice dzieci pierwszokomunijnych
5. Godz. 22.00 – Róża p. Duszyńskiej
6. Godz. 23.00 – Róża p. Torkowskiej
7. Godz. 24.00 – Róża Męska
PIĄTEK - 4 października 2013 r.
8. Godz.1.00-ul. Warszawska, Toruńska lewa str. (nry nieparzyste) do końca oraz ul. Wiśniowa
i Sportowa
9. Godz. 2.00 – ul. Toruńska prawa strona do końca (nry parzyste)
10.Godz. 3.00 – ul. Lipowa numery parzyste (prawa strona)
11. Godz. 4.00 - ul. Lipowa numery nieparzyste (lewa strona)
12. Godz. 5.00 – ul. 8 Marca
13. Godz. 6.00 – ul. Pomorska, Sokola
14. Godz. 7.00 – Róża p. Drążkowskiej
15. Godz. 8.00 – ul. Kazimierza Wielkiego
16. Godz. 9.00 – Smolnik
17. Godz. 10.00 – ul. Leśna i Jagiellonów
18. Godz. 11.00 – Dzieci ze Szkoły Podstawowej
19. Godz. 12.00 – Ciechocińska
20. Godz. 13.00 – ul. Szkolna Wodniacka
21. Godz. 14.00 – ul. Piaskowa, Nowa
22. Godz. 15.00 – Silno Kopanino
23. Godz. 16.00 – Grabowiec
24. Godz. 17.00 - Bractwo Przemienienia Pańskiego Ministranci i Lektorzy
25. Godz. 18.00 - Msza św. i zakończenie adoracji
Program peregrynacji Obrazu Matki Bożej
w Z
łotorii od dnia 16.09.2013 r.
1. ul. Toruńska numery parzyste od p. Kurasz do apteki
2. ul. Toruńska numery parzyste ciąg dalszy do numeru 120
3. ul. Różana, Liliowa, Storczykowa, pozostałe numery ul. Konwaliowej od strony ul. Toruńskiej
4. ul. Lipowa od początku nr 1 do nr 33 i 41 w kierunku Smolnika oraz cz. ul. Konwaliowej 2-15 od ul Lipowej, ul. Kalinowa
5. ul. Brzozowa 4, 6, ul. Bukowa, Dębowa, Grabowa Akacjowa
6. ul. Lipowa od nru 60 do nr 2 (p. Skoniecznego) oraz ul. Łokietka
7. ul. Kazimierza Wielkiego od nr 1, ul. Królowej Jadwigi i do końca,
8. ul. Jagiellonów, ul. Piastów,
9. ul. Nowa numery parzyste
10. ul. Nowa numery nieparzyste
11. ul. Piaskowa numery nieparzyste
12. ul. Piaskowa numery parzyste
13. ul. Sosnowa
14. ul. 8 Marca numery parzyste
15. ul. 8 Marca numery nieparzyste
16. ul. Nieszawska, Wodniacka
17. ul. Ciechocińska, Szkolna, Flisacka
18. ul. Pomorska, Sokola, Złota
19. Osoby, które z różnych powodów nie przyjęły Obrazu wcześniej
Wpisy do księgi pamiątkowej powinny być staranne i pozbawione dodatkowych obrazków czy rysunków.
Z modlitewnikiem jest złączona płyta, którą można wykorzystać do modlitwy oraz różaniec.
Interdyscypilnaria dla seniorów
Serdecznie zapraszamy osoby starsze w wieku 60+ do udziału w edukacyjnych i integracyjnych spotkaniach organizowanych m.in. na terenie Parafii w Złotorii pn. "Interdyscyplinaria dla seniorów". Kompletna informacja o wszystkich spotkaniach dostępna jest na stronie http://foisanro.pl/program-spotkan
Pierwsza rocznica nawiedzenia naszej parafii przez Maryię
W czwartek 29 sierpnia 2013 r. minie pierwsza rocznica nawiedzenia naszej parafii przez Maryję w znaku Kopii Obrazu Jasnogórskiego. Uroczysty Apel Jasnogórski rozpoczniemy w czwartek o godz. 20.30 modlitwą różańcową. Prosimy aby już we wtorek został przyniesiony obraz Matki Bożej, który peregrynuje po naszych domach. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian na rocznicowy Apel Jasnogórski.
Wspaniałe chwile jakie spędziliśmy rok temu z Matką Bożą można sobie przypomnieć zaglądając do zakładki: "Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego" oraz oblądając niepublikowane dotychczas na naszej stronie filmy z tych uroczystości, do których linki są zamieszczone poniżej:
Msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Złotorii
W najbliższą niedzielę, tj. 1 września 2013 r. - w 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 16.00 przy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii zostanie odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Złotorii podczas wojny oraz zmarłych strażaków.
Serdecznie zapraszamy wsztystkich mieszkańców do uczestnictwa w Mszy św., którą uczcimy pamieć ofiar wojny z naszej miejscowości oraz zmarłych druchów OSP.
Festyn Parfialny "Święto Rodziny"
W niedzielę 2 czerwca 2013 r., na boisku Szkoły Podstawowej w Złotorii odbył się Charytatywny Festyn Parafialny „Święto Rodziny”, zorganizowany przez proboszcza parafii Złotoria – ks. kan. dr Mariana Wróblewskiego oraz Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Festyn został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Lubicz – 
Pana Marka Olszewskiego. Cały dochód z Festynu (12.620,00 zł.) zostanie przeznaczony na zakup kolonii dla dzieci z parafii Złotoria. Ponadto – obecny na Festynie Pan Wójt Gminy Lubicz poinformował, że 10 miejsc na kolonie zostanie sfinansowanych przez Urząd Gminy Lubicz.
Festyn cieszył się ogromnym powodzeniem – przybyło na niego wielu mieszkańców parafii oraz gości.
Na przybyłych czekały liczne atrakcje, m.in.: ściana wspinaczkowa, amerykańskie „sigłeje”, ring bokserski, trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, kucyk oraz wiele atrakcji kulinarnych: tradycyjna grochówka, grill, ciasta, hot-dogi, kebab, lody, chleb ze smalcem.
Na scenie zaprezentowali się na niej m.in.: uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii, zespół muzyczny Głos Pokoleń z parafii na Bielawach, który zaprezentował piękne pieśni i piosenki o treści religijnej. Wystąpił też chór „Złota Jesień” z Klubu Seniora w Grębocinie, który zachęcił uczestników Festynu do wspólnego śpiewania. Ponadto swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy judo, solistki zespołu baletowego „Pointa”, odbyła się także nauka tańca dla dorosłych oraz dla młodzieży.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w piłkę nożną panów w wieku 30+, zorganizowane i prowadzone przez wikariusza Parafii Złotoria – ks. Arkadiusza Sobocińskiego. Do zawodów przystąpiło 4 drużyny: dwie drużyny ze Złotorii oraz po jednej z Nowej Wsi i Kopanina. Zawodnicy rozgrywali mecze z wielkim zaangażowaniem, a do walki zagrzewały ich, nie tylko licznie zgromadzone rodziny, ale także pozostali uczestnicy Festynu. Ostatecznie zwycięstwo w turnieju odniosła drużyna: Jordan Złotoria
Kapitan zwycięskiej reprezentacji odebrał puchar przechodni. Wyróżnieni i uhonorowani statuetkami zostali także:
- najlepszy strzelec: P. Krystian Jukiel
- najlepszy zawodnik: P. Andrzej Kowalewski
- najlepszy bramkarz: P. Cezary Mazurkiewicz
- nagroda „fair play”: p. Jakub Krzysztof Awierzchowski
Puchar i statuetki ufundował Pan Ryszard Szatkowski.
Festyn nie byłby tak udany, gdyby nie liczni sponsorzy: właściciele sklepów i firm oraz ludzie wielkiego serca, którzy pomagając przy organizacji Festynu lub ofiarowując pomoc materialną pomogli dzieciom z naszej parafii. To dzięki nim dzieci będą mogly spędzić część wakacji na koloniach.  
Wszyscy uczestnicy festynu stworzyli wspaniałą, niezapomnianą atmosferę pięknego przeżywania wspólnego spotkania
Organizatorzy Festynu Parafialnego „Święto Rodziny” w Złotorii serdecznie dziękują za okazaną pomoc materialną oraz organizacyjną następującym osobom:
1. Pani Wiesława Geras – dyrektor Szkoły Podstawowej w Złotorii
2. Państwo Niedźwieccy ze Złotorii
3. Pani Eugenia Ardanowska z Kopanina
4. Państwo Jurkiewicz z Grabowca
5. Pan Andrzej Hercka – firma Euro Light ze Złotorii
6. Pan Józef Kotkiewicz – masarnia w Złotorii
7. Pan Marian Gachewicz z Grabowca
8. Pani Grażyna Marcinkowska – sklep wielobranżowy w Złotorii
9. Pan Cieślewicz – Fabryka Łazienek
10. Właściciel Pizzerii „Haos” ze Złotorii
11. Pan Walicki – właściciel sklepu spożywczego w Złotorii
12. Państwo Żerkowcy – właściciele sklepu spożywczego w Złotorii
13. Pan Jacek Madełła – dealer Renault w Toruniu
14. Pan Roman Czyżykowski
15. Pan Piotr Augustyniak
16. Państwo Lewandowscy z Grabowca
17. Pani Jeziórska z Grabowca
18. Pan Jakub Nadachewicz – prezes Spółki „Unibax”
19. Państwo Anusiak – właściciele piekarni w Złotorii
20. Pan Tomasz Bartosiński – firma Notos w Złotorii
21. Pan Andrzej Szatkowski – fundator pucharów dla piłkarzy
22. Pani Hanna Laskowska z rodziną
23. Pani Jolanta Łubińska z rodziną
24. Pani Agnieszka Marendowska
25. Pani Elżbieta Różycka
26. Pani Bożena Jurke
27. Pani Regina Florkiewicz
28. Pani Urszula Szymańska
29. Pani Małgorzata i Joanna Moroz
30. Pani Katarzyna Torkowska
31. Pani Wikera
32. Państwo Kłos
33. Pani Hanna Krupa
34. Pani Agnieszka Nęcka
35. Pani Katarzyna Torkowska
36. Pan Dariusz Wankiewicz
oraz sołtysi naszej parafii:
37. Pan Majewski – Nowa Wieś
38. Pani Danuta Wojciechowska – Grobowiec
39. Pan Ludwik Wikera – Kopanino
40. Pan Jacek Murawski - Złotoria

Zapraszamy na Marsz Dla Życia i Rodziny
Zapraszamy na Festyn Parfialny "Święto Rodziny"
Nasi ministranci na Mistrzostwach Polski
W dnach 1 i 2 maja 2013 r. w Radomiu odbyły się VIII Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KNC” – Króluj Nam Chryste. Nasi ministranci występujący w barwach Parafialnego Klubu Sportowego Złotoria, wzięli udział w Mistrzostwach. Na 35 drużyn, które brały udział w Mistrzostwach, zajęli 17 miejsce.
Przegrali tylko 3 mecze. Gratulujemy im serdecznie tego niezwykłego osiągnięcia.
Trenerem naszych piłkarzy jest Pan Mariusz Jarlak – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Złotorii. Opiekunem jest ksiądz Arkadiusz Sobociński – wikariusz w naszej parafii. Naszymi piłkarzami opiekował się także podczas Mistrzostw Pan Robert Chrobak, który uwiecznił Mistrzostwa na filmach. Filmy można obejrzeć wchodząc w zakładkę: „Galeria filmów”.
Mistrzowie Diecezji
W dniu 13 kwietnia 2013 r. w Działdowie odbył się finał Mistrzostw Diecezji Toruńskiej w halową piłkę nożną. Nasza drużyna w kategorii szkoły podstawowej zajęła pierwsze miejsce i zdobyła mistrzostwo Diecezji Toruńskiej. Ogółem w tej kategorii startowało 20 drużyn. Nasz zespół zajął pierwsze miejsce w swojej grupie, pokonując drużyny z Torunia, Brodnicy, Grudziądza i Krotoszyna.
Następnie w półfinale zespół ze Złotorii łatwo pokonał drużynę z Rybna. Natomiast w meczu finałowym – po zaciętej walce – pokonał zespół z Linowa 1 – 0 i zdobył mistrzostwo Diecezji Toruńskiej. W dniach 1 i 2 maja 2013 r. nasza drużyna wezmie udział w Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Radomiu.
Trenerem drużyny jest Pan Mariusz Jarlak - nauczyciel w.f. w Szkole Podstawowej w Złotorii, a opiekunem ks. Arkadiusz Sobociński - wikary w naszej parafii.
W zakładce Galeria filmów można zobaczyć film z wręczenia medali, a w zakładce Galerie zdjęć zdjęcia.
Oto skład zwycięskiej drużyny:
Radosław Błaszczyk, Łukasz Chrobak, Marcel Filipowicz, Mateusz Laskowski, Arkadiusz Maćkiewicz, Oskar Marendowski, Oskar Page, Mateusz Zarębski, Jan Zieliński.
Odpust Parafialny
23 kwietnia wspominamy w kalendarzu św. Wojciecha patrona naszej parafii, dlatego w niedzielę 28 kwietnia 2013 r. będziemy obchodzić odpust parafialny.
Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich parafian i gości, a w szczególności Członków Bractwa Przemienienia Pańskiego, Róż Różańcowych, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Strażaków.
Triduum paschalne w naszej parafii
Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 a po niej adoracja do godz. 21.00. Tego dnia Komunia św. będzie udzielana pod dwiema postaciami.
Wielki Piątek to wspomnienie Męki i Śmierci Zbawiciela. Adoracja od godz. 9.00 do wieczornej Liturgii Wielkopiątkowej. Liturgia Męki Pańskiej w Grabowcu o godz.17.00 a w Złotorii o godz. 19.00.
Po niej adoracja krzyża. Ofiary zbierane tego dnia są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Gorzkie Żale o godz. 21.30. Tego dnia obowiązuje ścisły post.
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów w Złotorii o godz. 10.00 11.00 12.00 15.00 i przed Mszą św. o 18.00. W Grabowcu o godz.12.00 i godz.16.00. W czasie święcenia pokarmów będą zbierane ofiary na jałmużnę wielkopostną. Wigilia Paschalna w sobotę rozpocznie się o godz. 18.00. Proszę o przyniesienie świec na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Parafianie dla potrzebujących
Tradycyjnie, jak co roku, parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas zorganizowały, z okazji Świat Wielkanocnych, zbiórkę pieniędzy oraz produktów spożywczych na paczki dla rodzin wielodzietnych oraz osób samotnych i chorych. W kościołach naszej parafii zbierano trwałe produkty spożywcze, przeznaczone na ten cel. Natomiast w niedzielę 17 marca 2013 r.- po wszystkich Mszach św. zebrano do puszek 1.237,50 zł.  
Ponadto dodatkowe środki pieniężne w wysokości 2.250,00 zł przekazali darczyńcy indywidualni. Dzięki hojności wszystkich ofiarodawców zakupiono artykuły spożywcze, które – razem z produktami zebranymi w kościele – w dniu 27 marca 2013 r. rozwieziono do osób potrzebujących w naszej parafii. Pomocą objęto 27 rodzin, tj. ogółem 94 osoby, w tym 49 dzieci.
Wszystkim ofiarodawcom przekazujemy serdeczne Bóg zapłać i życzymy wielu łask Bożych z okazji Świąt Wielkanocnych.
Szczególne podziękowania kierujemy do darczyńców indywidualnych, którymi są:
Pan Ryszard Szamański, Pan Piotr Augustyniak, Pan Roman Czyżykowski, Pan Jacek Madeła, Pan Janusz Niedźwiecki, Państwo Małgorzata i Mirosław Kłos, Państwo Monika i Andrzej Szczepanowscy.
Spowiedź św. Wielkanocna
Spowiedź św. wielkanocna w naszej parafii z udziałem  obcych spowiedników odbędzie się w sobotę 23 marca 2013 r.:
9.00 – 9.30 w Grabowcu
9.30 – 10.30 w Złotorii
16.00 – 16.30 w Grabowcu
16.30 – 17.30 w Złotorii
II Parfialny Wieczór Kolęd
W niedzielę 27 stycznia 2013 r. o godz. 15.00 w Domu Strażaka OSP w Złotorii odbył się II Parafialny Wieczór Kolęd zorganizowany przez Parafialne Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Parafialnie wspólnie śpiewali kolędy, były też występy rodzinne i indywidualne. Wystąpiła także parafialna schola oraz zespół muzyczny z naszej parafii.
Na zakończenie kolędy w interesujących aranżacjach zaśpiewał zespół "Pueri vox" - schola dziecięca działająca przy parafii Ojców Paulinów w Toruniu.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy okazali pomoc w tym przedsięwzięciu, a w szczególności Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii za udostępnienie sali i pomoc w przygotowaniu Wieczoru oraz naszym harcerkom za pomoc podczas jego trwania.
Kolęda
Rozpoczynamy tradycyjne odwiedziny kolędowe. Kolęda to czas wspólnej modlitwy całej rodziny wraz z kapłanem. Świecenie domów i modlitwa o błogosławieństwo Boże na nowy 2013 r. Prosimy, aby w dzień kolędy cała rodzina była obecna w domu, jest to bowiem jedyna okazja, aby osobiście spotkać się z duszpasterzem.
Jeżeli rodzina nie będzie mogła przyjąć kapłana z jakiegoś powodu proszę, aby zgłosiła się na dodatkowy termin po wszystkich kolędach. Ofiary kolędowe będą przeznaczone na remonty w naszej parafii, proszę to jednak zaznaczyć w rozmowie z kapłanem. Będzie kolędowało równocześnie dwóch kapłanów. Zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców wsi, aby pomogli nam dotrzeć na wspólną modlitwę i ktoś zaoferował podwiezienie. Teren jest rozległy, domy bardzo rozproszone i dojazdy trudne. Proszę zatem sołtysów, aby zorganizowali pojazd, który dowiezie kapłanów do Waszych domów. Kolędy w dzień powszedni i niedzielę rozpoczynamy o godz. 16.00 w soboty od godz.11.00.
Pomoc dla rodziny spodziewającej się dziecka
Dostaliśmy e-maila od jednej z naszych parafianek z ofertą bezinteresownej
pomocy. Zamieszczamy go poniżej:
Witam,
jestem mieszkanką Złotorii od ponad 2 lat. Chcielibyśmy z mężem wspomóc kobietę lub rodzinę spodziewającą się dziecka ofiarując łóżeczko niemowlęce w całkiem dobrym stanie, pościele i poszewki, fotelik oraz w niedługim czasie również wózek. Są to rzeczy używane (służyły dwójce naszych dzieci) ale jak najbardziej mogą jeszcze komuś posłużyć.
Jeżeli ktoś z naszej parafii jest potrzebujący i byłby zainteresowany taką „używana wyprawką” to proszę o kontakt pod numerem telefonu: 509790234.
Paczki na Boże Narodzenie 2012
Z okazji świat Bożego Narodzenia parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Caritas zebrały na cele dobroczynne ponad 1517 zł. oraz artykuły spożywcze. Dzięki Waszej ofiarności rozwieziono do 118 osób z naszej parafii (37 rodzin, 61 dzieci) prawie 40 kilkunastokilogramowych paczek. Dziękuję za wykonanie tego dzieła p. Barbarze i Krzysztofowi Kisielewskim, p. Ryszardowi i Urszuli Szymańskim, p. Irenie Drążkowskiej.
Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za dobre serce a w szczególności: p. Ryszardowi Szymańskiemu, p. Piotrowi Augustyniak, p. Romanowi Czyżykowskiemu, p. Jackowi Madeła, p. Januszowi Niedźwieckiemu, p. Włodzimierzowi Sąsiadek, p. Sławomirowi Pietrowicz,  p. Andrzejowi Meler, p. Mirosławowi i Małgorzacie Kłos, p.  Monice i Andrzejowi Szczepanowskim oraz p. Justynie i Zbigniewowi Szczepanowskim.
Adwent 2012
Wchodzimy w okres Adwentu. Można go podzielić na dwie części: adwent najpierw kieruje naszą uwagę na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a następnie przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia, podczas których czcimy pierwsze przyjście Chrystusa między ludzi. Jest to więc czas świętego i radosnego oczekiwania.
Zadbajmy o głębszą modlitwę, czytanie Pisma św. spowiedź św. Niech rezygnacja z hucznych wesel i zabaw przygotuje nas do głębszego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.
Szczególnym wzorem adwentowego oczekiwania jest dla nas Maryja. Dlatego w adwencie zapraszamy na Msze św. Roratnie we wtorek o godz. 6.30, a w sobotę o godz. 18.00. Dzieci zapraszamy do przychodzenia z lampionami.
W sobotę 15 grudnia 2012 r. w naszej parafii odbędzie się spowiedź św. adwentowa z udziałem obcych spowiedników:
w kościele w Złotorii: godz.: 10.00 - 10.30 oraz 16.00 - 17.00
w kościele w Grabowcu: godz.: 9.00 - 9.30 oraz 15.30 - 16.00
Koncert zespołu Copernicus Brass
W sobotę 1 grudnia 2012 r. o godz. 15.30 z okazji zakończenia remontu naszej wieży kościoła, która finansowo została wsparta środkami pochodzącymi z programu marszałkowskiego pt. „Dziedzictwo kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego - wsparcie opieki nad zabytkami 2012”, w kościele odbędzie się koncert zespołu muzycznego Copernicus Brass .
Koncert poprowadzi Kinga Litowska. Wstęp jest bezpłatny - zapraszamy. Szczegóły na plakatach.
GDZIE  BÓG  PŁACZE
11 Listopada 2012 r. - IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Dowiedz się więcej:
Adoracja najświętszego Sakramentu - 3-4 października 2012
W środę 3 października 2012 r., po Mszy św. wieczornej rozpoczyna się w naszej parafii 24 godzinna Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Prosimy o udział w tej adoracji według ustalonoego porządu.
Pielgrzymka na Jasną Górę
W dniu 22 września 2012 r. odbyła się parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Szczęśliwie dotarliśmy do Matki Bożej ukazanej w jej Cudownym Obrazie i modliliśmy się w intencji wszystkich parafian, naszych osobistych oraz za wszystkich chorych i cierpiących. Zawierzaliśmy Matce Bożej nasze intencje parafialne, dziękując za nawiedzenie Jej Obrazu Jasnogórskiego, które miało miejsce w naszej parafii.
Peregrynacja małego Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii
Od niedzieli 9 września 2012 r. rozpocznie się w naszej parafii peregrynacja małego Obrazu Jasnogórskiego po naszych domach.
Obraz będzie w naszych domach dobę, przekazanie obrazu do następnego domu zwykle o godz. 19.00. Proszę, aby rodzina tego dnia była na Mszy św. i przyjęła Komunię św., by potem godnie zaprosić Maryję do swojego domu.
Peregrynacja rozpocznie się od nr 1 ul. Toruńskiej w Złotorii i lewą stroną w kierunku Nowej Wsi - numery nieparzyste, łącznie z ul. Warszawską i Wiśniową.
Spotkanie organizacyjne
Zwracamy się z serdecznym zaproszeniem do naszych małżonków niezależnie od wieku do wstąpienia do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich lub Kręgów Kościoła Domowego. Nie bądźmy bierni, rodziny katolickie muszą być razem i się wspierać. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w poniedziałek 3 wrzesńia 2012 r. na plebani o godz. 19.00 lub prosimy o kontakt z proboszczem.
Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
26 sierpnia 2012 r. rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego. Poprzednia peregrynacja była 25 lat temu. W naszej parafii Obraz Jasnogórski będzie obecny od 29 do 30 sierpnia, w Grabowcu 30 sierpnia o godz.12.30.
Będzie to wydarzenie wyjątkowe podczas którego Maryja, chce nas szczególnie otoczyć swoją matczyną opieką. Nie zapomnijmy o naszej Jasnogórskiej Matce i Królowej. Symbolem tego wydarzenia będzie stągwia na wzór tej z Kany Galilejskiej, w których na prośbę Maryi woda została przemieniona w wino. Tak zaplanujmy nasze wakacyjne wyjazdy, aby od soboty 25 sierpnia 2012 r. uczestniczyć w rekolekcjach parafialnych, a potem godnie przyjąć Maryję do naszej parafii i rodzin.
Szczegóły znajdują się w zakłądce: "Peregrynacja"
Odpust Przemieniemia Pańskiego
W niedzielę 12 sierpnia 2012 r. będziemy przeżywali odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego.
Uroczysta suma z udziałem członków Bractwa Przemienienia Pańskiego o godz. 12.30. Ks. Proboszcz zwraca sie z prośbą do osób zaangażowanych o pomoc w organizacji tej uroczystości, tj. o przygotowanie świątyni, kwiatów,  procesji, feretronów i baldachimu.
Sprawozdanie z Festynu Parafialnego "Święto Rodziny"
W niedzielę 10 czerwca 2012 r., na boisku Szkoły Podstawowej w Złotorii odbył się Charytatywny Festyn Parafialny „Święto Rodziny”. Celem Festynu było zebranie funduszy na kolonie dla dzieci z parafii, integracja mieszkańców oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Po odliczeniu kosztów dochód z festynu wyniósł 10.508,39 zł.
Na festyn przybyło około 1500 osób. Uczestników zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Wójt Gminy Lubicz – Pan Marek Olszewski, Przewodnicząca Rady Gminy Lubicz – Pani Hanna Anzel, Przewodniczący Rady Miasta Torunia – Pan Marian Frąckiewicz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – Pan Kazimierz Stafiej, Radni Gminy Lubicz oraz Sołtysi poszczególnych wsi z parafii.
Na przybyłych czekały liczne atrakcje, m.in.: namiot interaktywny z nowinkami technicznymi XXI wieku, ściana wspinaczkowa, amerykańskie „segway’e”, ring bokserski, trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, kucyki oraz wypełniona artystami scena. Zaprezentowali się na niej m.in.: uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii – laureaci licznych konkursów z przepięknym programem artystycznym. Wystąpiła też „Mała Rewia” z Torunia, uśmiechnięta i radosna „Złota Jesień” z Klubu Seniora w Grębocinie.
Strzałem w dziesiątkę okazały się rozgrywki w piłkę nożną panów w wieku 30+, prowadzone przez wikariusza parafii – ks. Arkadiusza Sobocińskiego. Do zawodów przystąpiło 5 drużyn reprezentujących wszystkie sołectwa z parafii: dwie drużyny ze Złotorii oraz po jednej z Nowej Wsi, Kopanina i Grabowca.
Panowie rozgrywali mecze niczym drużyny biorące udział w Euro 2012. Do walki zagrzewały ich, nie tylko licznie zgromadzone rodziny, ale także sołtysi poszczególnych wsi. Ostatecznie – po rozegraniu 10 spotkań – zwycięzcą została I drużyna ze Złotorii, drugie miejsce przypadło reprezentantom Grabowca, a trzecie miejsce drugiej drużynie ze Złotorii. Również panie brały udział w przygotowanych dla nich konkursach: rzut beretem moherowym, rzut wałkiem do celu. Wszystkim smakowała też grochówka z wojskowego kotła oraz ciasta. Cukierkami na ziemi częstował olbrzymi bocian na szczudłach, a z nieba motolotniarz, przelatujący nad zgromadzonymi. Do wielu uśmiechnęło się szczęście i w loterii fantowej wygrali ciekawe nagrody.
Liczne atrakcje festynu były możliwe dzięki ludziom wielkiego serca. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do: Wójta – Pana Marka Olszewskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Lubicz – Pani Hanny Anzel, Radnych Gminy Lubicz ze Złotorii: Pani Aldony Peregończuk i Pani Maryli Błaszczyk oraz osób prywatnych - sposorów: Pana Ryszarda Szymańskiego, Pana Jacka Madeła, Pana Piotra Augustyniaka, Pana Janusza Niedźwieckiego, Pana Włodzimierza Sąsiadek, Pana Sławomira Pietrowicza, Pana Rafała Szatkowskiego, P.P. Marcina i Gabriela Anusiaka, Pana Józefa Kotkiewicza, Państwa Wiesława i Elżbiety Żarkowskich, Pani Elżbiety Marcinkiewicz, Pana Mateckiego, Pana Marcina Kostrzewskiego, Pana Jakuba Pietkiewicza, P. Mariusza i Magdaleny Wilk, Pana Zuba i wielu ofiarodawcom fantów, a także do Pani Wiesławy Geras – dyrektor Szkoły Podstawowej w Złotorii, pracownikom Szkoły. Za całe przygotowanie Festynu i prowadzenie dziękujemy p. Barbarze i Krzysztofowi Kisielewskim oraz p. Ryszardowi Szymańskiemu.
Dzięki tak licznemu udziałowi parafian i gości w festynie, wysłano na kolonię 29 dzieci z naszej parafii.
Dziękujemy wszystkim Parafianom za udział w festynie. Zapraszamy za rok !!!
W zakładce "Galeria filmów" można już zobaczyć film z Festynu.
W zakładce "Galerie zdjęć" można zobaczyć zdjęcia z Festynu: cz. 1 cz. 2
Z powodu awarii serwera brak jest aktualności, które były zamieszczone w okresie od 15 kwietnia do 9 czerwca 2012 r.

Odpust Parafialny ku czci św. Wojciecha
W poniedziałek 23 kwietnia 2012 r. jest wspomnienie św. Wojciecha patrona naszej parafii, dlatego w niedzielę 29 kwietnia 2012 r. będziemy obchodzić odpust parafialny. Suma odpustowa na Mszy św. o godz. 12.30. Już dziś ks. Proboszcz serdecznie zaprasza wszystkich parafian, a w szczególności Członków Bractwa Przemienienia Pańskiego, Róż Różańcowych, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Strażaków.
I Parfialny Turniej Piłkarski
Z okazji odpustu św. Wojciecha w sobotę 21 kwietnia 2012 r. odbędzie się I Parafialny Turniej Piłkarski św. Wojciecha. Początek o godz. 10.00. w kościele Msza św.,a o godz. 11.00 mecze na terenie szkoły. Zaproszone są zespoły z Bydgoszczy i Torunia. Zapraszamy chętnych do kibicowania.
Triduum Paschalne w naszej parafii
WIELKI CZWARTEK:
18.00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej, po Mszy                 św. adoracja do godz. 21.00
WIELKI PIĄTEK:
9.00 - 18.00 - Adoracja
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej, a po niej                         adoracja krzyża
20.30 - Gorzkie Żale
WIELKA SOBOTA:
18.00 - Wigilia Paschalna
Parafianie dla potrzebujących
Jak co roku parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Caritas zorganizowały z okazji Świąt Wielkanocnych zbiórkę darów dla rodzin wielodzietnych i osób samotnych w naszej parafii.
Przy Ołtarzu Przemienienia Pańskiego był wystawiony kosz, do którego można było składać trwałe produkty spożywcze.
Natomiast w niedzielę 1 kwietnia 2012 r. zbrano do puszek 1.218,40 zł., ponadto dodatkowe środki pienieżne przekazali indywidualni darczyńcy. Za zebrane pieniądze zostały zakupione produkty spożywcze, które w dniu 2 kwietnia - razem z darami zebranymi w kościele - rozwieziono potrzebujacym. Pomocą objęto 38 rodzin, tj. 112 osób, w tym 57 dzieci.
Wszytskim ofiarodowacom składamy serdeczne podziękowania i życzymy wielu łask Bożych z okazji Świąt Wielkanocnych - Bóg zapłać !
50-lecie Koła Łowieckiego "Młodnik" w Złotorii

W dniu 11 lutego 2012 r. na Mszy św. o godz. 17.00 Koło Łowieckie „Młodnik” ze Złotorii obchodziło 50. lecie swojego istnienia.
To wydarzenie jest  bez wątpienia historyczne nie tylko ze względu na liczbę lat jakie upłynęły od jego powstania, ale także świadczy o trwałości idei społecznych na terenie Złotorii i dotyczy 3 pokoleń parafian i ich rodzin.
Z tej okazji Myśliwi ufundowali dwa mosiężne lichtarze ołtarzowe wraz z woskowymi świecami. Bóg zapłać za ten dar, który będzie nam przypominał o tym wydarzeniu.
Film z tej uroczystości można zobaczyć w zakładce: "Galeria filmów".
I rocznica objęcia urzędu proboszcza naszej parafii
przez ks. kan. dra Mariana Wróblewskiego
Mija rok od objęcia przez ks. kan. dr Mariana Wróblewskiego urzędu proboszcza naszej parafii na mocy Dekretu z dnia 22 stycznia 2011 r. Biskupa Ordynariusza Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego.
W dniu 13 lutego 2011 r., podczas Mszy św. w kościele parafialnym, ks. kan. dr Mariusz Klimek - dziekan Dekanatu Toruń III, odczytał dekret Ks. Biskupa i dokonał uroczystego wprowadzenia w urząd nowego proboszcza.
Wspomnienia tamtych chwil ułatwją nam materiały znajdujące się na naszej stronie:
Relacja z wprowadzenia znajduje się w zakładce: "Uroczyste wprowadzenie ks. Proboszcza"
Filmy z tych uroczystości znajdują się w zakładce "Galeria filmów"
Zdjęcia można obejrzeć, wchodząc w zakładkę "Galerie zdjęć"
I Rodzinny Wieczór Kolęd w naszej parafii
W niedzielę 22 stycznia 2012 r. godz. 15.00 w Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii odbył się pierwszy Rodzinór Wieczór Kolęd w naszej parafii.
Licznie zgromdzeni parafianie, przy wspaniałej, rodzinnej atmosferze śpiewali nie tylko wspólnie, ale również rodzinne i indywidualnie.
Film nagrany podczas Wieczoru można zobaczyć w zakładce: "Galeria filmów"
Zdjęcia znadują się w zakładce: "Galerie zdjęć"
Wizyta Ks. Biskupa Andrzeja Susukiego
W środę 18 stycznia 2012 r. gościł w naszej parafii Ks. Bp Andrzej Suski. Ksiądz Biskup odprawił tradycyjną kolędę oraz poświęcił odnowiony dom parafialny - plebanię.  Zdjęcia z wizyty Ks. Biskupa można zobaczyć w zakładce: "Galerie zdjęć"
Pierwsza rocznica
W dniu 16 stycznia 2012 r. minęła pierwsza rocznica śmierci Ks. Kanonika Krzysztofa Stanowicza, który przez 25 lat był proboszczem naszej parafii. Ksiądz Proboszcz odszedł od nas nagle i niespodziewanie, do końca pełniąc duszpasterską posługę wśród swoich parafian.
W poniedziałek 16 stycznia 2012 r. w kościele parafialnym w Złotorii o godz. 15.30 zostanie odprawiona Msza Św. w intencji zmarłego Proboszcza. Natomiast w kościele filjalnym w Grabowcu Msza Św. (zamówiona przez Róże Różańcowe z Grabowca) zostanie odprawiona w środę 18 stycznia 2012 r.o godz.15.30. Ponadto w sobotę 21 stycznia 2012r. o godz. 10.00 odbędzie się
Msza Św. w intencji zmarłego Proboszcza w kościele parafialnym w Złotorii, zamówiona przez Róże Różańcowe ze Złotorii oraz parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Pożeganie Ks. Proboszcza odbyło się w dniu 18 stycznia 2011 r. w kościele parafialnym w Złotorii, a w dniu 19 stycznia 2011 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe. Dzięki uprzejmości naszego parafianina - Pana Edwarda Lewandowskiego, który sfilmował te wydarzenia, możemy dziś je wspominać, oglądając film, który znajduje się w zakładce: "Galeria filmów".
Pierwsze wspólne parafialne śpiewanie kolęd
Ksiądz Proboszcz oraz parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich serdecznie zapraszają wszystkich parafian do wspólnego śpiewania kolęd, które odbędzie się w niedzielę 22 stycznia 2012 r. godz. 15.00 w sali OSP w Złotorii. Oprócz wspólnego śpiewania kolęd, przewidywany jest konkurs w kategorii śpiewu indywidualnego, dzieci i dorosłych oraz całych rodzin - dla ochotników. Mile widziane są instrumenty muzyczne. Została zaproszona kapela góralska, która także zaśpiewa kolędy.
Spotkanie opłatkowe grup parafialnych
W dniu 6 stycznia 2012 r. - w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) w domu parafialnym odbyło się spotkanie opłatkowe dla członków wszystkich wspólnot, które działają w naszej parafii. Spotkanie rozpoczeło się od odczytania fragmentu Pisma Świętego związanego z obchodzoną uroczystością. Następnie Ks. Proboszcz skierował do zebranych krótkie słowo formacyjne.
Po słowie Ks. Proboszcza wszyscy obecni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Dalsza cześć spotkania upłynęła na wspólnym śpiewaniu kolęd oraz rozmowach na temat dalszego działania w naszych wspólnotach.
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w zakładce: "Galerie zdjęć"
Kolęda 2011/2012
Rozpoczynamy tradycyjne odwiedziny kolędowe. Kolęda to czas wspólnej modlitwy całej rodziny wraz z kapłanem. Świecenie domów i modlitwa o błogosławieństwo Boże na nowy 2012 r. Prosimy, aby w dzień kolędy cała rodzina była obecna w domu, jest to bowiem jedyna okazja, aby osobiście spotkać się z duszpasterzem.
Jeżeli rodzina nie będzie mogła przyjąć kapłana z jakiegoś powodu proszę, aby zgłosiła się na dodatkowy termin po wszystkich kolędach. Ofiary kolędowe będą przeznaczone na remont naszej wieży, proszę to jednak zaznaczyć w rozmowie z kapłanem. Będzie kolędowało równocześnie dwóch kapłanów. Obaj jesteśmy nowi, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców wsi, aby pomogli nam dotrzeć na wspólną modlitwę. Teren jest rozległy, domy bardzo rozproszone i dojazdy trudne, dlatego bez waszej pomocy nie dotrzemy. Proszę zatem sołtysów, aby zorganizowali pojazd, który dowiezie kapłanów do Waszych domów.
Ze szczegółowym programem kolędy można zopoznać się w zakładce "Kolęda"
Boże Narodzenie 2011
Tradycyjnie, jak co roku, parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz  Caritas zorganizowały, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, zbiórkę pieniędzy oraz produktów spożywczych na paczki dla rodzin wielodzietnych oraz osób samotnych, znajdujących się w trudnej sytuacji.
W kościele zbierano trwałe produkty spożywcze, przeznaczone na ten cel. Natomiast w niedzielę 11 grudnia 2011 r.- po wszystkich Mszach św. - zebrano do puszek 997,00 zł. Ponadto dodatkowe środki pieniężne przekazali indywidualni darczyńcy. Dzięki hojności wszystkich ofiarodawców zakupiono artykuły spo żywcze, które - razem  z  produktami  zebranymi  w  kościele
- w dniu 20 grudnia 2011 r. rozwieziono do osób potrzebujących w naszej parafii. Pomocą objęto 38 rodzin, tj. ogółem 118 osób, w tym 64 dzieci.
Wszystkim ofiarodawcom przekazujemy serdeczne Bóg zapłać i życzymy wielu łask Bożych  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Adwent
W niedzielę 27 listopada 2011 r. rozpoczął się Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Pierwsza niedziela Adwentu zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele.
Jednym z charakterystycznych symboli Adwentu są Roraty, czyli Msza św. odprawiana ku czci Maryi. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian na Msze św. roratnie,   które   będą   odprawiane   w  naszej  parafii w
okresie Adwentu w każdą środę o godz. 6.30 rano oraz w każdą sobotę o godz. 17.00 po południu.
Obrzędy pogrzebu w przypadku kremacji
W związku z wątpliwościami jakie budzi sprawa pogrzebu w przypadku kremacji, w niedzielę 13 listopada 2011 r. został odczytany w kościołach List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadkach kremacji), który jest oficjalnym stanowiskiem Episkopatu w tej sprawie.
List można przeczytać na naszej stronie w zakładce: "Episkopat Polski o kremacji"
Pomnik Ks. Kanonika Krzysztofa Stanowicza
W czwartek 26 października 2011 r. na cmentarzu przy kościele parafialnym, został postawiony pomnik Ś.p. Księdza Kanonika Krzysztofa Stanowicza - Proboszcza Parafii Złotoria od roku 1986, który zmarł w dniu 16 stycznia 2011 - do końca pełniąc posługę w naszej parafii.
Poświęcenie pomnika odbyło się podczas procesji w dniu 1 listopada 2011 r. o godzinie 11.30.
Pomnik został wykonany z czarnego granitu szwedzkiego, a na jego płycie zostały uwidocznione emblematy kapłańskie - mszał, stuła oraz kielich z hostią.
Zdjęcia pomnika można zobaczyć w zakładce: "Galerie zdjęć"

Pierwsza rocznica
W poniedziałek 15 sierpnia 2011 r. - w dniu, w którym ochodzilismy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - minął rok od założenia strony internetowej naszej parafii. W tym okresie było ponad 17 tysięcy wejść na naszą stronę. Jest to niewątpliwie dużo, jeżeli wziąć pod uwagę wielkość naszej parafii.
Jest to oczywiście zasługa naszych parafian, którzy z pewnością stanowią zdecydowaną większość odwiedzających.
Zachęcamy wszystkich do czynnego włączenia się w dalsze tworzenie i wygląd naszej witryny. Chcemy, żeby była ona wciąż żywa i interesująca. Prosimy o nadsyłanie wszelkich uwag, ale też i materiałów oraz nowych pomysłów na adres podany w zakładce" Kontakt".
Ksiądz Wikariusz w naszej parafii
W niedzielę 26 czerwca 2011 r. serdecznie powitaliśmy w naszej parafii Księdza Neoprezbitera Arkadiusza Sobocińskiego, który będzie pierwszym w historii parafii w Złotorii Wikariuszem. Księdzu Wikariuszowi życzymy wielu łask Bożych na kapłańskiej drodze posługi Chystusowi i Kościołowi w Złotorii.  W niedzielę, po wszystkich Mszach świętych,   Ks.   Arkadiusz   udzielił    obecnym   parafianom
Błogosławieństwa Prymicyjnego, a o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Złotorii odprawił pierwszą Mszę Św. w naszej parafii.
Podczas tej Mszy Św. obecni byli rodzice księdza Arkadiusza, którzy wychowali dwóch synów - księży. Po krótkich - dwutygodniowych wakacjach - Ks. Arkadiusz ropocznie posługę w naszej parafii.
Boże Ciało
W czwartek 22 czerwca 2011 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, tradycyjne zwaną Bożym Ciałem. Zdjęcia z uroczystej procesji można obejrzeć w zakładce "Galerie zdjęć", a film w zakładce "Galeria filmów". Miłego oglądania.
Jeżeli ktoś chciałby dołączyć swoje zdjęcia, to proszę o przesłanie ich na adres podany w zakładce "Kontakt".
Festyn Parafialny

W niedzielę 5 czerwca 2011 r. na boisku Szkoły Podstawowej w Złotorii, przy pięknej słonecznej pogodzie i wspaniałej atmosferze, odbył się II Parafialny Festyn „Święto Rodziny”. Festyn był wspaniałą okazją do rodzinnego świętowania. Dochód z Festynu – po odliczeniu wydatków – wyniósł ponad 9 tys. złotych i w całości został przeznaczony na wykupienie miejsc na kolonie letnie dla dzieci z naszej parafii. Dzięki wrażliwości i wielkoduszności indywidualnych darczyńców, właścicieli firm i sklepów oraz wszystkich uczestników festynu, 30 dzieci spędzi dwa wakacyjne tygodnie w malowniczym krajobrazie Pojezierza Brodnickiego w Zbicznie. Dwadzieścia miejsc wykupili organizatorzy festynu, dziesięć  Wójt  Gminy  Lubicz  –  Pan Marek Olszewski.
Organizatorzy składają szczególne podziękowania Panu Wójtowi, Pani Wiesławie Geras – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Złotorii, Panom Gabrielowi i Marcinowi Anusiak – właścicielom piekarni w Złotorii, Panu Józefowi Kotkiewiczowi – właścicielowi masarni w Złotorii, druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii za pomoc w organizacji i wspaniały pokaz umiejętności oraz wszystkim, których którzy pomogli w organizacji Festynu, a których trudno – ze względu na dużą ilość - wszystkich wymienić z nazwiska - Bóg zapłać. Zapraszamy z rok.
Zdjęcia z Festynu można obejrzeć w zakładce: "Galerie zdjęć"
Film z Festynu można obejrzeć w zakładce: "Galeria filmów"
Wizytacja Kanoniczna
W sobotę i w niedzielę 9-10 kwietnia 2011 r. - w ramch Wizytacji Kanonicznej - gościliśmy w naszej parafii  Ks. Biskupa Józefa Szamockiego.
Zdjęcia z Wizytacji można obejrzeć w zakładce: "Galerie zdjęć"
Więcej o Wizytacji w zakładce: "Wizytacja Duszpasterska 2011"
Serce na Wielkanoc
Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz parafialne Caritas przeprowadziły akcję pomocy osobom potrzebującym w parafii. Oprócz produktów żywnościowych zebrano 4.090,00 zł. Za pozyskane pieniądze zakupiono produkty spożywcze, rozwieziono do 25 rodzin i osób samotnych w naszej parafii. Wszystkim ofiarodawcom produktów i pieniędzy przekazujemy serdeczne Bóg zapłać. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Ryszarda Szymańskiego, który będąc jednym z organizatorów akcji – przekazał największą kwotę oraz do Pana Józefa Kotkiewicza, który ofiarował wędliny z własnej masarni. Dziękujemy także Państwu Katarzynie i Marcinowi Adamskim, za nieodpłatne przekazania odzieży, która została wyłożona dla zainteresowanych w Domu Strażaka. Dziękujemy także przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii: Pani Wandzie Wilmanowicz i Panu Danielowi Błaszczyk, którzy udostępnili pomieszczenia i pomogli w rozdawaniu ubrań.
Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza
W niedzielę 13 lutego 2011 r. w kościele parafialnym, na Mszy Św. o godz. 11.15 nastąpiło uroczyste i kanoniczne wprowadzenie ks. kanonika dr Mariana Wróblewskiego w urząd proboszcza naszej parafii.
Szczegółowe informacje z tej uroczystości znajdują się w zakładce: "Uroczyste wprowadzenie ks. proboszcza".
W zakładce" "Galerie zdjęć" można obejrzeć zdjęcia, a w zakładce" Galeria filmów" można zobaczyc film z uroczystości.
Nowy Proboszcz naszej parafii
Ksiądz Biskup Andrzej Suski w dniu 22 stycznia 2011 r. mianował nowego proboszcza parafii Złotoria. Jest nim dotychczasowy administrator ks. kan. dr Marian Wróblewski.
Pożegnanie księdza proboszcza Krzysztofa Stanowicza
W dniu 18 stycznia 2011 r. w naszym kościele parafialnym odbyło się pożegnanie zmarłego księdza proboszcza Krzysztofa Stanowicza. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył dziekan Dekanatu Toruń III ks. kanonik dr Mariusz Klimek.
Po Mszy Św. parafianie modlili się do godziny 21.00. Modlitwę prowadziły Róże Różańcowe naszej parafii. Licznie zebrani parafianie odmawiali różaniec, litanię oraz śpiewali pieśni, do godziny 21.00. O godzinie 21.00 ks. Marian Wróblewski poprowadził Apel Jasnogórski. Wartę przy trumnie pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii.
Jak się okazało, na pożegnanie naszego pasterza przybyli nie tylko jego obecni parafianie, ale taże byli parafianie: pięcio-osobowa grupa z Lidzbarka Welskiego, gdzie ks. kanonik Krzysztof Stanowcz był w latach 1974-1979 wikarym. Przedstawiciele parafii Św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim w krótkiej rozmowie wspominali wspólne lata spędzone z ks. Krzysztofem Stanowiczem, a w szczególności organizowane przez niego pielgrzymki.
Podczas modlitwy oraz po Apelu Jasnogórskim parafianie mieli okazję pożegnać księdza proboszcza przy otwartej trumnie.
Relacja z uroczystości pogrzebowych znajduje się w zakładce:
Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych można obejrzeć w zakładce:
Administrator naszej parafii.
Dekretem z dnia 17 stycznia 2011 r. Wikariusza Generalnego Diecezji Toruńskiej - ks. biskupa Józefa Szamockiego, administratorem Parafii  p.w. Św. Wojciecha w Złotorii został ustanowiony ks. kanonik dr Marian Wróblewski.
Boże Narodzenie 2010
Tradycyjnie już – jak co roku – parafialny Caritas oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowały z okazji Świat Bożego Narodzenia paczki dla rodzin wielodzietnych oraz osób potrzebujących.
Przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego znajdował się kosz, do którego zbierano trwałe produkty spożywcze, przeznaczone na ten cel.
W tym roku – w związku z dużą ilością zbiórek – nie były zbierane dodatkowo pieniądze na ten cel w kościele. Jednakże przeprowadzono zbiórkę poza kościołem, a każdy kto chciał wspomóc finansowo tą akcje mógł wpłacić pieniądze na konto Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z dopiskiem: „Złotoria”.
Numer konta Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich:
35 1540 1304 2035 8900 6616 0001 z dopiskiem: „Złotoria"
Dzięki hojności naszych ofiarodawców i szczególnemu zaangażowaniu w zbiórkę naszego parafianina– Pana Ryszarda, udało się zebrać 3.230 zł., na zakup artykułów spożywczych, które – razem z produktami zebranymi w kościele – w dniach 19 i 20 grudnia rozwieziono do osób potrzebujących w naszej parafii.
Ogółem pomocą objęto 101 osób, w tym 56 dzieci z 19 rodzin głównie wielodzietnych oraz 10 samotnych osób starszych, będących w trudnej sytuacji materialnej.
Wszystkim ofiarodawcom produktów i pieniędzy przekazujemy serdeczne Bóg zapłać i życzymy Bożego błogosławieństwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia – to do Was Pan Jezus kieruje słowa zapisane przez ewangelistę: „Coście uczynili jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25,40).
Odpust w Skępem
W dniu 8 września 2010 r. pielgrzymi z naszej parafii, pod przewodnictwem księdza proboszcza, udali się na pielgrzymkę do Skępego. W uroczystościach odpustowych w sanktuarium maryjnym w Skępem wzięło udziałem około 15 tys. pielgrzymów.
Głównej sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Jego Ekscelencja Roman Marcinkowski, który w homilii podkreślał, że krzyż jest naszym symbolem religijnym i nie możemy się go wstydzić. Krzyż jest znakiem chrześcijanina i tak jak wyznawcy innych religii umieszczają w przestrzeni publicznej symbole swojej wiary, tak również katolicy maja prawo umieszczać krzyż.
W homilii opisał również pochodzenie brzozowego krzyża, który obecnie znajduje się w prezbiterium sanktuarium Matki Bożej Skępskiej: „Na ścianie świątyni wisi brzozowy krzyż, inny niż wszystkie. Ma on swoją ciekawą historię. W 1952 roku, gdy ówczesne władze zabroniły pielgrzymce płockiej wędrować do Skępego, krzyż ten został zbity z brzozowych gałęzi tuż przed wejściem pielgrzymów do kościoła, tak, aby nikt go wcześniej nie zauważył”.
Na uroczystości odpustowe do Skępego przybyło wiele pieszych pielgrzymek m.in. z Torunia, Płocka, Gostynina, Sierpca, Rypina. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszach św. nabożeństwach, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Uroczystości zakończyły się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził biskup płocki Piotr Libera.
Sanktuarium w Skępem jest jednym z najstarszych sanktuariów maryjnych w diecezji płockiej. Od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium skępskiego łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w tym miejscu uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze do dnia dzisiejszego.
Od tego czasu zaczęli przybywać do Skępego pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Masowy ruch pielgrzymkowy rozwinął się w XVI w. i trwa do dziś. Obecnie Skępe z cudowną figurą Matki Bożej należy do najstarszych sanktuariów maryjnych w diecezji płockiej  Od początku istnienia sanktuarium opiekują się nim ojcowie bernardyni.
W zakładce "Galerie zdjęć" można obejrzeć zdjęcia z odpustu w Skępem, a pod niniejszym tekstem znajduje się link do krótkiego filmu z odpustu.
Film z odpustu w Skępem - link: www.youtube.com/watch
Festyn  Parafialny  "Święto Rodziny" w Złotorii

W dniu trzynastego czerwca 2010 roku Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Złotorii - ks. kanonik Krzysztof Stanowicz i Zarząd Koła Parafialnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, we współpracy z parafialnym Caritas, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Lubicz - Pana Marka Olszewskiego, zorganizowali na boisku Szkoły Podstawowej  w Złotorii festyn parafialny "Święto Rodziny".
Maj i czerwiec  to miesiące, które w sposób szczególny patronują rodzinie; w maju obchodzimy Dzień Matki, w czerwcu obchodzimy Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Te uroczyste dni skłaniają nas nie tylko do okazywania sobie wzajemnej wdzięczności, ciepłych, serdecznych uczuć, wręczania podarunków, ale też do wspólnego spędzania czasu, ciesząc się z bycia razem. Wspaniałą okazją do rodzinnego świętowania był zorganizowany festyn.
Na uczestników czekały liczne atrakcje m.in. dmuchane zjeżdżalnie, ściana wspinaczkowa, quad, przejażdżki konne, możliwość udziału w licznych konkursach. Doskonale smakowała grochówka z wojskowego kotła. Całość imprezy uświetniły występy uczniów z  miejscowej szkoły.
Organizowany festyn był wydarzeniem charytatywnym, cały dochód został przeznaczony na wykupienie miejsc na koloniach letnich dla dzieci z parafii.
Dzięki wrażliwości i wielkoduszności indywidualnych darczyńców, właścicieli firm i sklepów oraz wszystkich uczestników festynu, którzy realizowali przesłanie Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie tym co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi", 27 dzieci, na przełomie lipca i sierpnia, spędzi dwa wakacyjne tygodnie w malowniczym krajobrazie Pojezierza Brodnickiego w Zbicznie.
Siedemnaście miejsc wykupili organizatorzy, mecenat nad imprezą Pana Wójta  zaowocował zakupieniem dziesięciu miejsc przez Gminę Lubicz. Kwalifikację dzieci przeprowadziła komisja w składzie: pedagog Szkoły Podstawowej w Złotorii, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu i członek Zarządu Stowarzyszenia. Wśród zakwalifikowanych dzieci jest czworo z domów dotkniętych powodzią.
Organizatorzy składają szczególne podziękowania:  Wójtowi Gminy Lubicz  - Panu Markowi Olszewskiemu, Pani Wiesławie Geras Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Złotorii  i Jej pracownikom, Panu Ryszardowi Szymańskiemu, Panu Jarosławowi Balcerzewskiemu, Panu Józefowi Kotkiewiczowi, Panu Andrzejowi Hercka, Panu Marcinowi Anusiak, Panu Gabrielowi Anusiak, Panu Wiesławowi Żerkowskiemu, Pani Grażynie Marcinkowskiej, Panu Piotrowi Augustyniakowi, Panu Romanowi Czyżykowskiemu, Panu Jackowi Baranowiczowi, Państwu Małgorzacie i Mirosławowi Kłos, Państwu Monice i Andrzejowi Szczepanowskim, Panu Romanowi Walickiemu, Panu Marianowi Maciejewskiemu, Panu Zbigniewowi Gabryszewskiemu oraz Panu Michałowi Wszelak.
Dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój wolny czas aby sprzedawać losy, wejściówki i ciasta oraz wydawać fanty.
W imieniu wszystkich amatorów grochówki dziękujemy Panu Dariuszowi Wankiewiczowi za jej ugotowanie i wspaniały smak.
Zdjęcia z Festynu można obejrzeć w zakładce "Galerie zdjęć"