Ciekwa książka dorośli

 


Michael D. O'Brieen
Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy
Wydawnictwo M
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 606

Bestsellerowa powieść kanadyjskiego pisarza Michaela O?Briena, jeden z najlepszych thrillerów apokaliptycznych, jaki ukazał się na świecie. Powieść cieszy się ogromną popularnością w USA i w wielu krajach Europy. Ukazała się m.in. w Szwecji, Czechach, Chorwacji, Portugalii, Francji, Hiszpanii. Obecnie w Stanach powstaje film w oparciu o fabułę Ojca Eliasza.

Tytułowy Eliasz to mnich karmelita, Żyd, który przeżył holokaust i był jednym z najważniejszych polityków w Izraelu. Po latach kariery politycznej, przeżywa głębokie nawrócenie i wstępuje do klasztoru na Górze Karmel. Ale świat o nim nie zapomina... Papież zdejmuje z niego obowiązek milczenia i zleca tajną misję. Prosty mnich wyrusza w podróż, by ratować Kościół i świat. Przemierza Europę (również Polskę) i Bliski Wschód, spotykając na swojej drodze wielkich tego świata świętych, grzeszników, prezydentów, sędziów, mistyków, walczących dziennikarzy, pokornych i wiernych powołaniu kapłanów oraz konspirujących zdrajców...

Fascynująca książka. Zasługuje na to, by łączyć ją z wielkimi dziełami Tołstoja i Charlesa Williamsa. Czytelnik z zachwytem obserwuje zręczność i prawdziwy artyzm z jakim O'Brien nadaje temu ogromnemu i przebogatemu materiałowi formę powieści, o takiej spójności, rzetelności i prawości, które znaleźć można tylko w najlepszych książkach.
Thomas Howard, autor książki C. S. Lewis: Man of Letters

Przeczytałem tysiące książek, a ta jest jedną z najwspanialszych. Mam nadzieję, że przeczytają ją tysiące ludzi i będą tak wstrząśnięci jak ja. Niektórych zachwyci jako thriller, bo rzeczywiście jest to thriller, lecz jednocześnie powieść znacznie głębsza. Mamy tu miłość i przyjaźń, dramat, tragedię, ale przede wszystkim wiarę.
Sheldon Vanauken, autor książki A Severe Mercy

Ojciec Eliasz to jedna z tych niewielu książek, która będąc znakomitą powieścią, jest równocześnie wyznaniem wiary. Dzieło profetyczne i podręcznik walki duchowej. Ta fascynująca książka rozwinie twoją wyobraźnię we właściwym kierunku. Czytaj i módl się.
Stratford Caldecott, Centre Faith and Culture w Oxfordzie

Książkę można nabyć m. in. w sklepach: www.mwydawnictwo.pl, www.matras.pl, www.empik.com

Anna Świdrekówna
Sekrety Biblii
Wydawnictwo M
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 124

Czy znasz Biblię? Masz ją na półce, słuchasz w niedzielę czytań, ale czy rozumiesz biblijne przesłanie?
Pismo Święte zawiera wiele tajemnic, ukrytych sensów, kodów kulturowych zaszyfrowanych w pozornie łatwym tekście. Profesor Anna Świderkówna odsłania przed czytelnikiem nieznany świat Biblii, przybliża nieprzetłumaczalne fragmenty, przedstawia konteksty kulturowe i historyczne, dzięki którym lektura Pisma Świętego staje się głębsza i pełniejsza.
Książka została przygotowana na podstawie konferencji wygłoszonych przez prof. Annę Świderkówną w 1996 r. w ramach sesji w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie. Dodatkowo załączona jest płyta z ich obszernym zapisem, dając wyjątkową możliwość obcowania z żywym słowem wyjątkowej erudytki, jaką była prof. Anna Świderkówna.
Książkę można nabyć m. in. w sklepach: www.mwydawnictwo.pl, www.matras.pl, www.empik.com

Jean Raspail
„Sire”
Klub Książki Katolickiej
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 258

Akcja powieści rozgrywa się u progu XXI wieku, kiedy na pozór nikt juz nie traktuje poważnie ideii monarchii, a pomysł osadzenia na tronie potomka dawnych królów wydaje się równie egzotyczny, co śmieszny. W rzeczywistości nie wszyscy tak uważają, a w szeregach tajnej policji zlaicyzowanej republiki daje się wyczuć dziwny niepokój...
… W nocy 3 lutego 1999 roku, młody Filip de Burbon przbywa ze swymi nawjwierniejszymi przyjaciółmi do katedry w Reims, w której od stuleci koronowano francuskich monarchów. W raz z nim łączą się losy, myśli i modlitwy Ojca świętego, kardynała ze szkockiej wyspy Iona, pewnego zakonnika z Domu św. Atanazego, oraz francuskiego ministra spraw wewnętrznych... Czy wszyscy przeżyją tę dziwna i straszna noc? Czy zdoła ich ochronić miecz Karola Wielkiego? Co stało się z zawartością ampułki rozbitej w czasie Rewolucji Francuskiej, uznanej za niebezpieczną dla Republiki?
„Sire” Raspaila to trzymająca w napięciu powieść z gatunku „ płaszcza i szpady”, to powrót do początków, do czasów kiedy Francja była ostoją chrześcijaństwa i wierną córą Kościoła.
Książkę można nabyć m. in. w sklepach: www.merlin.pl , www.matras.pl , www.kmt.pl

 

Bruno Ferrero
„Rodzice szczęśliwi dzięki metodzie księdza Bosko”
Wydawnictwo Salezjańskie
Rok wydania: 2005
Ilośćstron: 160

Jest to zbiór pewnych refleksji, przeznaczonych dla rodziców i wychowawców, które wywodzą się z serca metody salezjańskiej. Okazuje się ona ciągle zadziwiająco skuteczna. Można wychowywać «przepędzając muchy», albo stosując «metodę», która daje punkty odniesienia i zapewnia ciągłość wychowania, ułatwiając najważniejsze zadanie w życiu rodzica.
Książkę można nabyć m. in. w sklepach: www.wydsal.pl, www.kmt.pl

 

Rafik Schami
„Dłoń pełna gwiazd”
Wydawnictwo WAM
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 202

Nastoletni syn piekarza jest świetnym obserwatorem. Jego pasja to pisanie dziennika, w którym chłopak uwiecznia koleje życia mieszkańców Damaszku. Z biegiem lat jego zapiski stają się świadectwem coraz bardziej dramatycznych wydarzeń. Tylko cudzoziemcowi może się wydawać, że życie w Syrii toczy się spokojnie. Ale to pozory. Dyktatura sieje terror i wpędza ludzi w biedę. W chwili, gdy chłopak poznaje opozycyjnego dziennikarza Habiba, pisanie przestaje być młodzieńczą zabawą...

Dłoń pełna gwiazd to składająca się z wielu wątków, myśli, uczuć i nastrojów opowieść Wschodu. Mądra, melancholijna i komiczna, poetycka a zarazem głęboko realistyczna historia chłopca, który chce zmienić otaczający go świat.

Rafik Schami za powieść „Dłoń pełna gwiazd” otrzymał wiele nagród: "Preis der Leseratten" (Niemcy), "La vache qui lit" i "Die blaue Brillenschlange" (Szwajcaria) oraz im. Jenny Smelik Kiggen (Holandia). Powieść została wpisana na listę najznamienitszych książek i otrzymała Nagrodę Państwową w Austrii. Została przetłumaczona na wiele języków i ukazała się w kilkunastu krajach.

 

Książkę można nabyć m. in. w sklepach: http://e.wydawnictwowam.pl, www.empik.com, www.matras.pl, www.kmt.pl

 

 

 

Lloyd C. Douglas
„Szata”
Instytut Wydawniczy „PAX”
Rok wydania: 209
Ilość stron: 666

To już dwudzieste pierwsze wydanie cieszącej się od lat niezmiennym powodzeniem pierwszej wielkiej powieści L. Douglasa. Tłem powieści tematycznie zbliżonej do Sienkiewiczowskiego Quo vadis jest Rzym i Jerozolima w czasach ewangelicznych i sprawy ludzi, przed którymi nagle staje Chrystus – tak jak przed Marcellusem Gallio, posiadaczem wygranej szaty Ukrzyżowanego, która odmienia życie trybuna rzymskiego.

 

Książkę można kupić w księgarniach: www.empik.com, www.matras.pl , www.kmt.pl

Lidia Witek
„Jan z wyspy Patmos”
Wydawnictwo Księży Marianów
Rok wydanbia: 2007
Ilość stron:704

Wartka akcja”Jana z wyspy Patmos” przenosi nas w pierwsze stulecie ery nowożytnej: ukazuje żarliwość wiary pierwszych chrześcijan i niebezpieczeństwa, na jakie narażało ich zwiastowanie Dobrej Nowiny. Na wygnaniu, na wyspie Patmos, żyje jeszcze ostatni naoczny świadek – uczeń Pański, apostoł Jan. Ostateczny kształt przybiera jego Księga nazwana później Czwartą Ewangelią.
Niniejszą powieść Autorka oparła na długich i rzetelnych badaniach tekstów biblijnych, kończąc ją w XX rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Mimo powagi poruszanej tematyki i ogromu faktów, kunszt narracji sprawia, że Czytelnikowi trudno się od niej oderwać.
Książkę można kupić w księgarniach: www.gloria24.pl, www.ichtis.pl

Rafał Szymkowiak OFMCAP
„Full wypas czyli chrześcijaństwo z pazurem”
Wydawnictwo M
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 108

Chrześcijanie to najwięksi buntownicy, którzy wiedzą, że do źródła idzie się pod górę i pod prąd!
Słyszałem kiedyś, że jeśli na czele stada owiec staje lew, to wszystkie owce muszą stać się lwami. Lew Judy pokazał, że pójście za Nim wymaga ,,pazura". Szczególnie dziś potrzeba nam chrześcijaństwa dotykającego życia i przenikającego do szpiku kości, gdyż tylko takie może przetrwać próbę czasu.
Dlatego nie chcę się z Tobą dzielić wyczytanymi teoriami, ale życiem, które stało się punktem wyjścia do napisania tej książki. Znajdziesz w niej historie ludzi, którzy zechcieli podzielić się ze mną swoimi dylematami, a często tragediami życiowymi, prosząc, abym przestrzegł innych przed wyborami, które sprawiły, że ich chrześcijaństwo stało się karykaturą ideału. Mam nadzieję, że po jej przeczytaniu zrozumiesz, że warto zaryzykować życie dla Boga, który umiłował nas do końca. Tego Ci życzę z całego serca!
Autor
Rafał Szymkowiak OFM Cap.- dr teologii (specjalizacja katechetyka), wykładowca WSD kapucynów i WSD franciszkanów w Krakowie, współpracownik Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. P. Arrupe w Gdyni (praca z młodzieżą trudną i subkulturami), a także Centrum Edukacyjnego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie (profilaktyka uzależnień i praca z młodzieżą), absolwent studiów dziennikarskich Papieskiej Akademii Teologicznej, duszpasterz dzieci, młodzieży alternatywnej i akademickiej, rekolekcjonista, współautor książek metodycznych do katechezy. Opublikował m.in. Ekstremalnie wypasione rekolekcje oraz Problemy bez ściemy.
Książkę można kupić w księgarniach: www.kmt.pl, www.gloria24.pl ,

Krzysztof Ziemiec
„Niepokonani”
Wydawnictwo Rafael
Rok wydania: 2013
Ilość stron:

Poznaj historie Niepokonanych m.in.:
• Moniki Kuszyńskiej (wokalistki Varius Manx)
• ojca Kamiki Skolimowskiej i zarazem jej trenera ( Kamila zmarła w czasie zawodów)
• Kuby Błaszczykowskiego (był świadkiem zamordowania matki przez ojca)
• Eleni („anioł”, który stracił córkę w wyniku morderstwa)
• Jaśka Melę (najmłodszy zdobywca dwóch biegunów)
• Jacka Olszewskiego (męża Agaty Mróz)
• Radosława Pazury (doznał ciężkich obrażeń w wypadku)
Książkję można kupić w księgarniach: http://rafael.pl , http://merlin.pl , www.empik.com, www.matras.pl, www.gloria24.pl, www.kmt.pl

 

Francesc a Ambrogetti, Sergio Rubin
„ Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio”
Wydawnictwo Rafael
Rok wydania: 2013
Ilośćstron: 224

Książka powstawała blisko trzy lata. Autorom udało się uzyskać zaufanie „ojca Bergoglio” i skłonić go do bardzo osobistych zwierzeń.Dziennikarze zadają proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy, a rozmówca odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników, często dowcipnie. Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale także te, w których ujawnia, o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi? Dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech, a cierpliwość za największą cnotę? Dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu? Co myśli na temat równowagi pomiędzy pracą a życiem i jaki ma stosunek do niedzieli?

To nie jest książka, którą tworzono „na kolanie”. Jest przemyślana i dopracowana, jakby Opatrzność czuwała nad autorami, wiedząc że po najbliższym konklawe każde jej zdanie będzie analizowane i rozbierane na czynniki pierwsze. „Jezuita. Papież Franciszek” to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego papieża. To książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. Nie mówią za niego biografowie, którzy zaledwie zaczęli badać jego postać, ale on sam mówi o sobie: „taki jestem”, „tak myślę”.
W książce m.in.:
• Babcia Rosa i płaszcz z kołnierzem z lisa
• „Dobrze by było, żebyś poszedł do pracy…”
• „W ten sposób naśladujesz Jezusa”
• Wiosna wiary
• Edukacja i wychowanie w cieniu konfliktu
• „Jorge Wspaniały”
• Wyzwanie: wyjść do ludzi
• “Lubię też tango”
• Trudna droga do braterstwa
• Ciemna noc Argentyny
• Powody, dla których warto wierzyć w przyszłość
Dziennikarze Sergio Rubin i Francesca Ambrogetti, których okrzyknięto oficjalnymi biografami papieża Franciszka, spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny. Po ukończeniu serii rozmów jeszcze przez rok pracowali nad ostateczną wersją książki. Niechętny udzielaniu wywiadów, Bergoglio początkowo nie chciał zgodzić się na taką formułę książki.–„Szczerze mówiąc, długo czekaliśmy na jego decyzję. Sądzimy, że jedno z zadanych mu pytań skłoniło go, aby jednak podjąć z nami dialog. To było pytanie o sens jego zaproszenia do „podążania ścieżką cierpliwości”, a więc dotyczyło jednej z najważniejszych dla niego cnót. Może po tym, jak usłyszał od nas to pytanie, zorientował się, że książka może pomóc ludziom lepiej zrozumieć jego myśli i idee. Prawie nigdy nie udzielał wywiadów w prasie, a książka mogła pomóc w dotarciu do ludzi z tym, co miał im do przekazania”– mówi Francesca Ambrogetti. Autorom udało się uzyskać zaufanie „ojca Bergoglio” i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi.

Książkję można kupić w księgarniach: http://rafael.pl , http://merlin.pl , www.empik.com, www.matras.pl, www.gloria24.pl, www.kmt.pl

„Magia – cała prawda”
Wydawnictwo: Centrum Arrupe
Rok wydania: 2012
Ilośćstron: 373

Magia cała prawda. Teksty o okultyzmie publikowane w Katolickim Dwumiesięczniku Ewangelizacyjnym ” Miłujcie się!”
Wróżbiarstwo, astrologia, jasnowidztwo, posługiwanie się medium, wywoływanie zmarłych, korzystanie z horoskopów i amuletów, talizmany, pierścienie Atlantów, reiki, bioenergoterapia i homeopatia, zen, joga, wschodnie sztuki walki, techno - to tylko niektóre przejawy okultyzmu. Dziś szczególnie jesteśmy świadkami tego, jak szatan wytęża siły, by stworzyć iluzję swojego zwycięstwa nad człowiekiem. Tak naprawdę jednak jego władza uwidacznia się tylko tam, gdzie człowiek pozwala mu działać, gdzie słabnie więź z Jezusem, gdzie wkrada się grzech. Swoją niewiernością Pierwszemu Przykazaniu człowiek sam poddaje się diabłu, wobec którego jest potem bezsilny. Jeżeli jednak człowiek zdecydowanie odrzuci wszelkie praktyki okultystyczne oraz podczas spowiedzi przylgnie z ufnością i wiarą do Jezusa, uznając Go za swojego jedynego Zbawiciela i Pana, wtedy Jezus przyjdzie do niego z całą swoją miłością, czułością, dobrocią i nieskończonym miłosierdziem, które gładzi wszystkie grzechy oraz uwalnia od wszelkich zniewoleń...
Książkę można kupić w księgarniach: sklep.milujciesie.org.pl, www.gloria24.pl, www.kmt.pl