Pielgrzymka do Gietrzwałdu i Świętej Lipki - 31.08.2022

           W środę 31 sierpnia 2022 roku w naszej parafii odbyła się pielgrzymka autokarowa do Sanktuariów Maryjnych w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie. Pierwszym punktem naszej wyprawy była barokowa Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, której kustoszami są Ojcowie Jezuici. Jeden z nich przybliżył nam historię sanktuarium, a następnie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Ciekawym faktem jest, że owe barokowe organy posiadają ruchome figurki. Dla wielu z nas było zaskoczeniem, że kolumny znajdujące się na ścianach, są namalowane w technice malowidła iluzjonistycznego, a nie - jak mogłoby się wydawać - rzeźbione. Po zwiedzeniu sanktuarium odbyła się Msza Święta.
             Następnie udaliśmy się w dalszą podróż do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, której kustoszami są kanonicy laterańscy. Gietrzwałd jest miejscem, które słynie z objawień Maryjnych, oprócz zwiedzenia sanktuarium mieliśmy okazję udać się szlakiem do cudownego źródełka, woda z tego źródełka wielu pielgrzymom w historii pomogła w problemach zdrowotnych. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w drogę powrotną.