Ks. Zdzisław Matuszczak – były Proboszcz

       Pierwszym proboszczem, utworzonej na nowo w 1979 roku parafii w Złotorii został ksiądz Zdzisław Antoni Matuszczak. Ksiądz proboszcz urodził się 25 sierpnia 1933 roku w Toruniu. Jego rodzicami byli: ogniomistrz 31 pułku artylerii lekkiej, Walenty Matuszczak oraz Władysława z domu Antoniewicz.

       Przyszły kapłan maturę zdał 22 maja 1954 roku i wstąpił do Zgromadzenia Księży Michalitów. Tu odbył postulat oraz dwuletni nowicjat. W roku 1956 złożył śluby czasowe.

       Od roku akademickiego 1958/59 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Institutum Theologicum Congregationis Missionis w Krakowie.

          W czasie ich trwania, w roku 1960 złożył śluby wieczyste, przyjmował kolejne stopnie święceń z rąk biskupa Juliana Groblickiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 czerwca 1965 roku z rąk Biskupa Ordynariusza Bernarda Czaplińskiego. W dniu święceń otrzymał skierowanie na pierwszy wikariat: przy kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie. Następnie pełnił obowiązki wikariusza w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, Trójcy Świętej w Pruszczu Pomorskim, Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie oraz w parafii Świętego Mateusza w Wałdowie.  

       W 1975 r. ponownie został wikariuszem w Lisewie, a od 1 lipca 1978 roku objął obowiązki wikariusza-ekspozytora przy kościele Świętego Wojciecha w Złotorii. Jako wikariusz podlegał proboszczowi Kaszczorka, księdzu Andrzejowi Klempowi, a w dniu 15 września 1979 r. został proboszczem parafii w Złotorii. Posługę w Złotorii pełnił przez prawie siedem lat – do 15 marca 1986, kiedy dekretem Biskupa Chełmińskiego – Mariana Przykuckiego, objął nową parafię – Ciche koło Brodnicy, gdzie zmarł 29 marca 1992 r. Pogrzeb odbył się w Cichem w dniu 2 kwietnia 1992 r. – obrzędom przewodniczył Biskup Ordynariusz Toruński Andrzej Suski.