k

 

Najważniejsze informacje o życiu Parafii św. Wojciecha w  roku 2020

 

             W związku z tym, że z wieloma osobami nie spotkam się  podczas tradycyjnej kolędy, dlatego chciałbym przekazać tą drogą najważniejsze informację o działalności naszej parafii w minionym roku duszpasterskim 2020. Przypomnę, że do naszej parafii należą następujące miejscowości; Złotoria, Grabowiec, Silno, Nowa Wieś Kopanino, które zamieszkuje prawie 5 tys osób, w tym jest około 3800 osób przyjmujących kolędę i mających jakikolwiek kontakt z parafią. 

              Do parafii przynależą dwa ponad 100. letnie  kościoły w Złotorii i Grabowcu. W ubiegłym roku udzieliliśmy 45 chrztów, do sakramentu  Pierwszej Komunii św. przystąpiło 48 dzieci, udzielono 11 ślubów a  32 osoby zmarły.  W parafii działają  następujące grupy duszpasterskie: Bractwo Przemienienia Pańskiego (32 osoby) 5 Kół Różańcowych (w tym jedna męska 100 osób), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Caritas (15 osób), Krąg Kościoła Domowego, grupa ministrantów i lektorów (31 osób), Oaza Dzieci Bożych (10 osób), klub sportowy dla dzieci i młodzieży SALOS (50 osób). Zapraszamy nowe osoby do zaangażowania w te lub nowe formy duszpasterskie. 

Do najważniejszych wydarzeń duszpasterskich ubiegłego roku należą:

  • coroczny Wieczór Kolęd w Sali OSP w Złotorii
  • zorganizowanie z okazji 100. lecia powrotu miejscowości należących do parafii św. Wojciecha do wolnej Polski. Poświecenie miejsca pamięci (obelisku wraz z tablicą pamiątkową) sprawowanej Mszy św. dziękczynnej i okolicznościowej uroczystej akademii patriotycznej (materiały w internecie)

                Niestety z powodu pandemii korona wirusa wiele inicjatyw musieliśmy odwołać lub odłożyć na następny rok (np. Festyn Parafialny).

W wymiarze materialnym wykonaliśmy wiele remontów w dwóch kościołach. Najważniejsze to:

  • w Złotorii malowanie kościoła oraz konserwacji murów części wschodniej
  • w Grabowcu malowanie kościoła w tym przepięknych fresków przedstawiających Chrystusa Króla - Pantokratora, konserwacja głównego ołtarza oraz remont kamiennych schodów wejściowych wraz zamontowanie  poręczy. (zdjęcia znajdują się w internecie)

              Bardzo dziękuje wszystkim Parafianom, którzy wspierają te inicjatywy modlitwą i ofiarami składanym podczas kolekty, a w tych czasach częściej wpłacanych na konto parafialne. Bóg zapłać.

               W przyszłym roku, o ile pozwolą nam możliwości zdrowotne i finansowane, planujemy w kościele w Grabowcu ufundować nowy marmurowy ołtarz mszalny wraz z ambonką i pomalować elewację zewnętrzną, natomiast w Złotorii kontynuować konserwację elewacji muru części wschodniej kościoła oraz zamontować zegary na wieży kościelnej.

Ks. Marian Wróblewski - Proboszcz